Svoji kancelář rozložil včera v Liberci tým Anny Šabatové.

Svoji kancelář rozložil včera v Liberci tým Anny Šabatové. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podepsal papír a zjistil, že ručí za půjčku. Lidem radila ombudsmanka

  • 1
Tým ombudsmanky Anny Šabatové v sídle Libereckého kraje ve čtvrtek vůbec poprvé rozložil svoji improvizovanou kancelář. Kdokoli přišel, dostal radu. V poradním maratonu se jako první objevil dotaz na problém s vratislavickým úřadem je a pak už se právničky nezastavily.

„Radnice mi asi vrací mé kritické výstupy na zastupitelstvu. Nechce mi povolit kopat plynovou přípojku přes svůj pozemek,“ vysvětluje muž z Vratislavic důvod, proč sem přišel.

Nakonec odchází spokojen. „Dostal jsem radu, jak postupovat, nabízí se konkrétní řešení,“ říká muž.

Podle svých slov se nechce soudit. „Kdyžtak budu topit uhlím. Jen mi přijde nesmyslné kopat namísto třinácti metrů přes travnatý obecní pozemek asi padesát pět metrů a rozbít u toho parkoviště. Byly by to náklady asi půl milionu.“

Případ muže přímo zapadá do kolonky na vyvěšeném poutači. Ten hlásá, že úřad může pomoci komukoliv, kdo má problém s úřady a s výkonem státní správy.

Těžko říct, kam napasovat příběh muže, který před časem podepsal papír a cizí člověk si na něj vzal půjčku. Zoufalý muž nevěděl, že ručí za půjčku.

„Je to stížnost na porušení zákona. Minimálně nedošlo k ověření podpisu. V bance antedatovali prohlášení ručitele. V době, kdy se uzavírala ta úvěrová smlouva, ležel jsem v nemocnici,“ tvrdí muž.

U soudu neuspěl, musel zaplatit 700 tisíc korun. Přišel o úspory, pomoci mu musela i dcera. „Uvidím, co mi poradí ochránkyně práv. Právní pomoci jsem se nedočkal.“

Krajský úřad poskytl pro práci týmu veřejné ochránkyně práv prostory, přichází ale i stížnost na práci konkrétních úředníků Libereckého kraje.

„Úředníci kraje nás diskriminují“

Radu hledá nezisková organizace, která pomáhá se začleňováním sociálně vyloučených v Ralsku. Upozorňuje na diskriminaci ze strany některých úředníků a Agentury pro sociální začleňování a dnes již bývalého vedení Ralska.

„Upozornili jsme jako občanské sdružení na podvody vedení města Ralsko ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Díky tomu jsme se stali předmětem dehonestace výše uvedených subjektů. Proto jsme v letošním roce nedostali potřebné peníze na činnost sociálních služeb. Díky změně radní pro sociální oblast, vedení města Ralsko a novému řediteli agentury, však doufáme, že se situace změní a naše práce bude i nadále úspěšně pokračovat,“ říká Jiří Hanzl, zmocněnec Občanského sdružení LAMPA.

„Obecně řečeno vítáme pohled zvenčí, kterým můžeme zlepšit naši práci. Nevidím v tom problém,“ říká ředitel krajského úřadu René Havlík.

Celý Liberecký kraj je specifický, chodí z něj totiž méně stížností. „Není to přitom jen tím, že je počtem obyvatel druhý nejmenší,“ říká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Loni úřad řešil 8 200 stížností, z Libereckého kraje jich bylo jen dvě stě. „Je ale pravda, že počet lidí, co se na nás obrací, narůstá. Letos je už jasné, že počet lidí bude vyšší než v loňském roce,“ zmínila veřejná ochránkyně práv.

Nejčastěji řeší podněty spojené s nepřiznanými dávkami nebo důchody či rodičovskými příspěvky. Úřad ombudsmana ale prošetřuje i případy špatného zacházení s lidmi v ústavech nebo domovech.