Harrachov (ilustrační snímek)

Harrachov (ilustrační snímek)

Opozice v Harrachově podá trestní oznámení kvůli obřímu dluhu

  • 0
Opozice krkonošského střediska Harrachov chce kvůli privatizaci Crystalexu, která proběhla již v roce 1993 a nyní kvůli ní dluží město 90 milionů korun, podat trestní oznámení. Chce celou záležitost vrátit na samý počátek.

Podle opozice se žalobce jen ohání papíry. Jedině tak lze prý zvrátit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který začátkem listopadu rozhodl, že Harrachov musí zaplatit společnosti J. F. World Brokers devadesátimilionový dluh. (více zde)

Dluh Crystalexu

Dluh pochází z období privatizace státního podniku Crystalex.

V roce 1993 Harrachov bezplatně přijal pozemky se základy domů, které později za 17 milionů dostavěl. Kromě toho získal také sbírku skla a Panský dům.

Firma J. F. World Brokers, na kterou přešly pohledávky po zkrachovalé Agrobance, tvrdí, že město převzalo také část třicetimilionového dluhu, který měl Crystalex u Agrobanky.

Tento úvěr ale byl podle radnice několikanásobně zajištěn majetky na Moravě a k majetku, který získal Harrachov, neměl žádnou vazbu. Nebyl to úvěr, který by si Crystalex bral na rozestavěné domy.

"Nevidíme jinou cestu, než aby celou a velmi podivnou záležitost konečně vyšetřila policie. Žalobce se totiž ohání jen papírem, který podepsal tehdejší starosta, ale který nikdy zastupitelstvo neodhlasovalo, ani o něm nejednalo," míní opoziční zastupitel Miloslav Rýdl (ODS).

Majitel zdejší sklárny František Novosad, který privatizační projekt v roce 1992 podal, uvedl, že to považuje za nesmysl. Trestní oznámení podle něj nemá význam a nynější situaci Harrachova neřeší.

Starostka Harrachova Eva Zbrojová upozornila na neprůhlednost firmy, které by mělo město desítky milionů korun zaplatit. "Má sídlo v Londýně a je to typická firma s akciemi na jméno. Nikdo neví, kdo za ní vlastně stojí."

Likvidační dluh

Pro město by podle ní byla nutnost zaplatit dluh likvidační. Harrachov hospodaří ročně s 33 miliony korun a jeho majetek je, včetně silnic, přibližně čtvrt miliardy. Radnice by zřejmě musela začít prodávat majetek, kterého moc nemá. Budovu školy a školky, pár bytů.

Harrachovu svitla naděje v okamžiku, kdy nejvyšší soud na jaře vyhověl dovolání města proti původnímu rozhodnutí vrchního soudu a vrátil věc k prošetření. Po půl roce Vrchní soud v Praze původní rozsudek potvrdil a od té doby hrozí městu exekuce.

"Celou kauzu s obavami sleduji, stejně jako většina Harrachováků, od samého začátku. Jestliže by město nakonec muselo dluh zaplatit, bude to špatné. Život se tady zastaví. Nebude na školku, na školu. Ale jsem optimistka, věřím, že to radnice ustojí a dobře to dopadne," říká Zuzana Salabová, majitelka penzionu Harrachov.