Starostka Pěnčína Vladimíra Paldusová stojí před Kittelovým domem (Burkem).

Starostka Pěnčína Vladimíra Paldusová stojí před Kittelovým domem (Burkem). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Burk, tajemný dům legendárního léčitele Kittela, do dvou let opraví

  • 0
Nejdéle do dvou let by měl být opravený a pro návštěvníky otevřený unikátní Kittelův dům v Pěnčíně na Jablonecku, zvaný Burk. Patřil v osmnáctém století geniálnímu lékaři a léčiteli Kittelovi, jehož život je opředen pověstmi a legendami. Třeba o tom, jak do Krkonoš létal za nemocnými za pomoci svého pláště.

Lékař s předlouhým jménem Jan Josef Antonín Eleazar Kittel léčil nejen zdejší šlechtu, ale i chudé horaly. Jeho pacientem byl mimo jiné také císař Josef II., který ho v nyní zachraňovaném domě navštívil. Kittelův věhlas sahal tak daleko, že se tehdy po Čechách říkalo: "Tomu ani Kittel nepomůže."

Obrovské a tajemné sídlo zvané Burk dokončil Kittel na konci čtyřicátých let osmnáctého století.

"Mezi lidmi se tehdy začaly šířit první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pitevnu, místnost s lidskými kostrami a knihami," poznamenal Jan Vokurka, jednatel společnosti Kitl, která provozuje Kittelovo muzeum.

Podle historika J. V. Scheybala, který se podobnými objekty na Jablonecku zabýval, zde doktor Kittel zřídil zdravotnické zařízení, něco jako první horské sanatorium. Bylo prý ojedinělým zařízením svého druhu na území dnešní České i Slovenské republiky a patří údajně k prvním ve střední Evropě.

Vše má vypadat jako za dob Kittela

Nová podoba sídla bude odpovídat tomu, jak vypadalo, když ho léčitel postavil. "Nebude mít ale střechu z dřevěného šindele, ale ze štípané břidlice, kterou položíme na Burk letos," uvedla Vladimíra Paldusová, starostka Pěnčína.

Vedení obce se od roku 2004 snaží památku zachránit a zatím stála její záchrana dvacet osm milionů korun. Co bude obec chtít v domě zachovat, je černá kuchyně, která v této podobě nemá v širokém okolí obdoby.

"Patrová topeniště se zděnými kuchyněmi, které jsou umístěné nad sebou, nenajdete v celých severních Čechách. Tady jsou dvě a jedná se o skutečnou raritu," upozornil koordinátor projektu na záchranu Kittelova domu etnograf Jan Sedlák, bývalý kastelán z Grabštejna.

V přízemí opraveného domu by mělo být po otevření v roce 2016 muzeum, knihovna, infocentrum, prodej suvenýrů a Kittelova lékárna. Patro by mělo sloužit pro pořádání kulturních akcí, kurzů a seminářů. Využity budou i rozsáhlé klenuté sklepy či dvoupatrová půda, kde bude depozitář.

Uvnitř bude také muzeum

"Součástí expozic by mělo být také malé neolitické muzeum, které bude připomínat nedaleký lom, kde se pět a půl tisíce let před naším letopočtem těžil kámen na výrobu pravěkých sekerek, které byly významným obchodním artiklem v celé tehdejší Evropě," upozornil Richard Hübel, ředitel Kittelovského muzea. Venku bude obnoven původní rybník a skleníky, kde se budou pěstovat léčivé byliny.

Na úplné dokončení Burku bude potřebovat Pěnčín kolem dalších třiceti milionů korun. Ty chce získat z Norských fondů a z ministerstva kultury.