Chodník u osady Jizerka, po němž projde ročně 50 tisíc turistů.

Chodník u osady Jizerka, po němž projde ročně 50 tisíc turistů. | foto: Lesy ČR

Horský chodník do Polska je opravený. Ročně po něm projde 50 tisíc turistů

  • 5
Nebezpečný chodník u osady Jizerka, po němž projde ročně 50 tisíc turistů, opravily Lesy České republiky. Začíná pod Bukovcem a podél říčky Jizerka vede ke Karlovskému mostu. Přes řeku Jizeru pokračuje do polského městečka Orle.

„Chodník se jmenuje Soutok Jizery. Jde o páteřní cestu mezi Českem a Polskem,“ řekl krajský ředitel státních lesů Ludvík Řičář. „Její rekonstrukce stála 1,7 milionu korun a začala loni v květnu.“

Podle Řičáře je teď cesta od Bukovce do Orle jedinou, kudy se v Jizerských horách dostanou do Polska všichni turisté - včetně vozíčkářů a maminek s kočárky. „Druhý pěší hraniční přechod do Polska se nachází u hory Smrk, kam vozíčkáři nebo maminky s kočárky nevystoupají,“ dodal Řičář.

Strmá cesta z Jizerky do Orle se upravovala už před jedenácti lety, aby byla bezpečná i pro starší lidi, rodiny s malými dětmi a rekreanty s horší kondicí. Rekonstrukce tehdy stála skoro čtyři miliony korun. Po nedávné opravě zmizela z chodníku vymletá místa.

Některé úseky dělníci vydláždili přírodním kamenem. Rekonstrukce se dočkaly také odvodňovací příkopy a propustky, což pomohlo k ochraně cesty při lijácích. „Odstranili jsme dřevěné povalové schodiště, které vadilo vozíčkářům a maminkám s kočárky. Cestu kryje perk z drceného kameniva,“ dodal Řičář. „V místech s extrémními sklony je dlažba z lomového kamene. Kamenné svodnice umožňují přejezd kočárků, cyklistů a vozíčkářů.“

Státní hranici tvoří řeka Jizera

Chodník se nachází v krásné krajině, kde Jizera tvoří státní hranici. Měřič návštěvnosti umístěný u Karlovského mostu ukázal, že loni tam prošlo 87 procent pěších turistů a 13 procent cyklistů. Pro cyklisty na chodníku nicméně platí značka Sesedni z kola. Mohou ho ale vést vedle sebe. V zimě cestu využívají rovněž běžkaři.

„Nyní se chodník Soutok Jizery stane ještě atraktivnější. Má pěkný povrch a zmizela z něj hlavní bariéra -tedy dřevěné schodiště,“ dodal Řičář. Původní železobetonový most přes Jizeru postavili v roce 1901 a zbořili ho v roce 1979. V roce 2005 vyrostl na Jizeře dřevěný most, po němž vede turistická trasa.

Chodník Soutok Jizery byl během rekonstrukce uzavřený. Původně ho lesníci plánovali otevřít už loni. V druhé polovině června však musela najatá firma práce zastavit, poněvadž se u cesty objevili vzácní ptáci.

„Ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jsme dostali zprávu, že jsou tam dva budníčci zelení, kteří patří mezi ohrožené živočichy,“ vysvětlil frýdlantský lesní správce Václav Vacek.

„Budníčci se chystali na snůšku vajec, a práce na rekonstrukci cesty by jim vadily. Požadavky ochrany přírody jsme respektovali.“

Kromě budníčků se vyskytly ještě další komplikace. Během opravy platil zákaz vstupu na cestu. Někteří turisté po ní ale chodili dál. stě dál. „Když se pracovalo, lezli bagru skoro pod lžíci,“ upozornil Vacek.

Někteří cyklisté nehledí na značku Sesedni z kola. Řada z nich zůstává v sedle a ohrožují nejenom sebe, ale také chodce.