Štěpánku, nejstarší rozhlednu Jizerských hor, čeká složitá oprava.

Štěpánku, nejstarší rozhlednu Jizerských hor, čeká složitá oprava. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na Štěpánce začnou velké opravy. Rozhledně se vrátí její původní barva

  • 2
Už za pár dní obestaví dělníci rozhlednu Štěpánka lešením. Nejstarší vyhlídkovou věž Jizerských hor totiž čeká velká oprava. Tou projde například hnilobou nahlodaná věžička. A vrátí se jí i barva z doby před sto lety.

 „Čekali jsme na konec hlavní turistické sezony, než začneme s opravou vyhlídkové věžičky. Změní se pak k nepoznání, vlastně zkrásní,“ říká Vlastimil Plecháč, který obnovu 122 let staré žulové stavby řídí.

Trámy věžičky se rozpadají a hnijí. Střecha ale drží. Naposledy se opravovala v 80. letech minulého století a ještě je v pořádku. Věžička se tedy bude muset opatrně rozebrat, aniž by se narušila střešní konstrukce.

„Do místa nelze ani dopravit stavební jeřáb a veškeré uchycení bude muset odolat drsným povětrnostním podmínkám,“ vypočítává Plecháč. Kořenov, na jehož území vyhlídka leží, si přál, aby věž vypadala znovu jako z historických fotografií.

Prodělala totiž v minulém století několik oprav, a protože se při nich vždycky šetřilo, přišla o svou podobu. „Původně byla barevnější a veselejší,“ potvrzuje památkář Tomáš Kesner z liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

Pátrání po původním vzhledu Štěpánky

Pátrání po původní tváři věže začalo u libereckého Horského spolku. Ten dostavbu rozhledny sice prováděl, ale nic o ní se nedochovalo. Pokračovalo v jabloneckém a libereckém archivu. Přímo o rozhledně tam neměli také nic, ale stopu archiválie nakonec přece jen vydaly.

„Zjistili jsme, že rozhlednu stavěl Josef Hájek, jehož firma fungovala v Rokytnici od roku 1857 do kroku 1944,“ upřesňuje Petra Slavíková z kořenovského obecního úřadu.

Dřívější podobu dostanou dřevěné sloupky vymezující základní osmiboký tvar věže. „Opticky zesílí i římsa pod okny a přidáme šikmé vzpěry podpírající střešní krokve,“ popisuje architekt Jaroslav Daďa.

Stávající hranatá okna, která neladí s novogotickým výrazem stavby, nahradí okna s půlkruhovým zakončením a dělením pomocí latinských křížů. „Tak, jak to bylo kdysi,“ upřesňuje Aleš Nigrín, který plány rozhledny nově rozkreslil.

Smutný palisandr nahradí zelená s červenou

Největší změnou budou barvy. Smutný palisandr vystřídá kombinace jemné zelené a nordické červené. Nosné články budou zelené, výplně červené.

Oprava věže přijde na čtvrt milionu korun. Přidá na ni krajský úřad a hlavně drobní dárci. „V minulých dvou letech jsme od nich vybrali téměř 300 tisíc korun,“ upřesňuje Slavíková. Místní horalé, mezi nimi i senioři, nosí peníze přímo na úřad, sbírají je i při adventním koncertu v kostele nebo jiných společenských událostech. „To je pro tu naši Štěpánku, aby byla zase krásná,“ říkají pyšně.

Obnova vyhlídky začala před dvěma lety a celkem už přišla za zhruba 1,5 milionu korun. Rozhledna má opravený ochoz a nová okna. Zvelebený je i prostor kolem rozhledny a cesta k ní.

Kamennou novogotickou rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m. n. m.) na Příchovickém hřebeni nechal postavit kníže Camil Rohan na počest arcivévody Štěpána, který na pomezí Jizerských hor a Krkonoš dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Vysoká je 24 metrů a jsou z ní vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice. Lidem se poprvé otevřela v srpnu a to roku 1892.