Novinka od vědců liberecké univerzity pomůže za snížené viditelnosti ochránit i děti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Svítící vlákna ochrání chodce, řidiči je uvidí až na jeden kilometr

  • 23
Technická univerzita představila převratnou novinku, která zvýší bezpečnost chodců na silnicích. Díky optickým vláknům použitým na oblečení, batozích nebo třeba dětském kočárku uvidí řidič chodce i na kilometrovou vzdálenost.

Když bude mít například školák batoh se svítícím systémem vyvinutým libereckou univerzitou a firmou Stap, bude vidět nejenom z mnohonásobně větší dálky, ale také z jiných úhlů.

Jedná se o jedno z mnoha využití optických vláken zabudovaných do textilií, která od roku 2009 vyvíjel vědecký tým textilní fakulty. Škola už zažádala o český i mezinárodní patent. Podstata novinky spočívá v tom, že využívá optických vláken, která vyzařují světlo do stran. Jsou navlečena do textilní lemovky a napojena na zdroj světla. I mnohametrová šňůra pak vydatně svítí.

"Jsme přesvědčeni o tom, že bude mít velké využití. Nejen v dopravě. Osvětlit se s tím dají třeba i schody, výtahy. Uplatnění by mohla najít i v nemocnicích," zmínil vedoucí katedry materiálového inženýrství Jiří Militký.

Samostatnou lemovku nebo šňůrku s optickými vlákny a světelným zdrojem si už dnes mohou zájemci koupit. Dá se pak například zasunout do síťky batohu nebo s ní osvětlit dětský kočárek. Set stojí zhruba 200 korun.

Výrobky jsou dražší o dvě stovky

Patentovanou technologii už ale používá i výrobce brašen Leasyn. Svítícími šňůrkami opatřuje dětské batohy. První bezpečné batohy se svítícími proužky mohli vidět návštěvníci letošního veletrhu Styl a Kabo. Takové výrobky jsou o asi 200 korun dražší.

Firma Stap vyvíjí také vlastní softshelovou bundu a zatím představila její prototyp. Brzy bude v mnoha barevných kombinacích na trhu. Lemovka se světelnými vlákny je součástí bundy a svítí zepředu, z boku i zezadu.

Člověk, který má bundu na sobě, ovládá světlo pomocí baterky v kapse. Svítí nebo bliká na tužkové nebo mikrotužkové baterie. Po odpojení zdroje světla se dá prát v pračce nebo chemicky čistit. Firma ji chce nabízet za 1 200 až 1 500 korun.

"S jinou sportovní firmou se snažíme vyvinout také odlehčené bundy pro cyklisty nebo pro běžce. Věříme, že o ně bude velký zájem," zmínil David Sklenář ze společnosti Stap Vilémov.

Stačí jen jediná dioda

Výrobce uvádí, že na rovině je takto osvětlený člověk vidět až na kilometr. "Běžné reflexní prvky jsou po nasvícení vidět do dvou set metrů. Třeba v zatáčce je ale auto neosvítí," podotkl Militký.

Výhodou je také to, že stačí jediná LED dioda. Přitom není osvětlen jen jeden bod, ale pomocí tkaničky nebo lemovky se dá vyznačit celý tvar. Například obrys kočárku, kola nebo beder člověka.

BESIP už technologii testoval za snížené viditelnosti během akce zaměřené na chodce a cyklisty na Českolipsku. A chválí je. Jsou podle něj vidět na delší vzdálenost a řidiči mají víc času na reakci.

"Každý si toho všimne. Fascinují mě hlavně ty osvícené dětské batohy. Zároveň bych ale nepodceňoval ani klasické reflexní prvky, které také chrání lidské životy. Obě technologie se ostatně dají skloubit," zmínil Miroslav Klásek z BESIP.