Na chodbách nevyužité obří budovy Skloexportu v Liberci by se mohli potkávat...

Na chodbách nevyužité obří budovy Skloexportu v Liberci by se mohli potkávat zaměstnanci Úřadu práce ČR a České správy sociálního zabezpečení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Opuštěný komplex Skloexportu mohou ze spánku probudit stovky úředníků

  • 3
Liberecké úředníky může čekat během dvou až tří let stěhování vzdáleně připomínající filmový Kulový blesk. Stát po letech oživuje myšlenku, že by část svých zaměstnanců přesunul do budovy bývalého Skloexportu u nádraží a skončil s pronájmem kanceláří v soukromých budovách.

Zatím poslední impulz k sestěhování přišel z ministerstva práce a sociálních věcí. To zvažuje projekt, podle kterého by se potkávali na chodbách Skloexportu všichni zaměstnanci Úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení.

Budova zkrachovalého sklářského exportéra patří několik let státu, který se ji snaží marně prodat. „Zadali jsme vypracování studie, která nám ukáže, kolik by rekonstrukce stála. Máme pocit, že původní odhady byly značně nadsazené,“ řekl náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík.

Úřad práce dosud sídlí v pronajatých prostorách společnosti Elite Office Park patřící pod S Group holding. Do této přestavěné kancelářské budovy se stěhoval úřad práce i přesto, že měl vlastní prostory. Jejich stav ale údajně nevyhovoval. Stát pronájem u soukromé firmy ročně stojí 7 milionů korun.

Podle původních plánů se měl Úřad práce stěhovat do vedlejší budovy Elitronu, kterou stát koupil, podle posudku značně předraženě. Rozdíl mezi kupní cenou a cenou podle posudku, 37 milionů korun, teď chce stát vymáhat, případně budovu vrátit zpět.

Úřad práce a „sociálka“ by měly sídlit na jedné adrese

Podle Povšíka by bylo výhodné, aby zaměstnanci Úřadu práce ČR a České správy sociálního zabezpečení byli na jedné adrese, tak jako v minulosti. „Myslím, že budova Skloexportu je proto velmi vhodná. Je přímo u nádraží, je tam parkoviště,“ dodal Povšík.

Dočasně pověřená ředitelka celostátního úřadu práce Kateřina Sadílková se ale obává, že opravit Skloexport pro potřeby úřadu práce by bylo velmi obtížné. „Úřad práce potřebuje spíše nižší budovu s jinými dispozicemi, než jaké mají klasické administrativní komplexy,“ řekla Kateřina Sadílková.

Podle ní jsou zapotřebí spíše než dlouhé chodby velké čekárny. Budova by měla být také uzpůsobená handicapovaným nebo maminkám s kočárky a vybavená bezpečnostními přepážkami.

Sadílková se proto domnívá, že by se státu vyplatilo opravit koupenou budovu Elitronu. To i přesto, že se kvůli administrativním chybám na generálním ředitelství nepodařilo začít včas s rekonstrukcí a stomilionový nákup budovy ani opravu za 130 milionů korun pravděpodobně nezaplatí Evropská unie, jak se plánovalo.

Budova potřebuje kompletní rekonstrukci

„Generální finanční ředitelství (budovu Skloexportu spravuje, pozn. redakce) přivítá, když objekt přebere státní instituce, která bude mít pro celý objekt smysluplné využití,“ komentovala úvahy ministerstva Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

V loňském roce byly výdaje na revize a další povinné úkony asi 165 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že budova neprošla od doby své výstavby zásadnější rekonstrukcí či opravou, vyžaduje z dnešního pohledu komplexní rekonstrukci. Podle našeho odhadu zhruba ve výši tří set milionů korun,“ dodala mluvčí.

Česká správa sociálního zabezpečení, jež by také mohla přesídlit do Skloexportu, má v Liberci vlastní nově postavené sídlo ve Frýdlantské ulici, to by ale nemělo zůstat prázdné. Využít prostory by pak mohl třeba finanční úřad, který dosud platí zhruba deset milionů korun ročně za kanceláře na třídě 1. máje.

,