Při poslední prohlídce zámku do památky proudily davy lidí.

Při poslední prohlídce zámku do památky proudily davy lidí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Opuštěnému zámku v centru Liberce hrozí zkáza. Jeho stav děsí památkáře

  • 15
Liberečané mají o víkendu možnost podívat se do bývalého zámku Skloexportu. Jde o jedinečnou příležitost, protože zámek je už roky opuštěný a zavřený. Ač zvenku působí bývalý zámek jako nedobytná pevnost, podle památkářů ji pomalu dobývá to, že je prázdná a nevyužívaná.

První, co příchozího obklopí při vstupu do Redernovského zámku v centru města, je vlhkost a pach plísně jako ve starých nevětraných sklepeních. 

„Hrozí to průšvihem, a pokud to ještě nějaký rok potrvá, může se stát, že Liberec přijde o jednu z nejvzácnějších památek,“ netají se obavami ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

Liberecký zámek

Podle něj je nejhorší, že nikdo neví, v jakém stavu vlastně budova ze 16. století je. Je v soukromém majetku pražské společnosti Ústí Development a od roku 2007, co jej společnost koupila, chodí památkáři jen na kontrolu vybavení kaple.

„Je to jako u všech zavřených a nevětraných objektů. Po zdech vzlíná vlhkost, nikdo netuší, v jakém stavu jsou konstrukce nebo krovy, jestli dřevěné části nestravuje dřevomorka nebo tesařík. Pokud se to stane, zkáza postupuje velmi rychle a náprava bývá velmi složitá a drahá,“ vysvětluje památkář.

Zámek patří k nejohroženějším památkám v kraji

S ohledem na to, patří podle něj zámek v Liberci k nejohroženějším památkám v kraji a může ho potkat stejný osud jako staré lázně nebo klášter v Zákupech. „Oba objekty koupili spekulanti jen proto, aby na nich vydělali a ne, aby je využívali. Ještě že se povedlo alespoň lázně zachránit,“ poznamenává Krčmář.

Redernovský zámek, který patřil největšímu a vlastně jedinému totalitnímu vývozci českého skla - Skloexportu - se chlubil unikátní vzorkovnou českého skla, v níž se uzavíraly obchody. Ta už ale v zámku není. 

„Prodali jsme ji,“ vyjádřila se před časem jednatelka společnosti Ústí Development Lenka Winkelmanová. Neupřesnila ale to, jaký byl další osud exponátů.

„Kolekce měla nevyčíslitelnou hodnotu právě jako celek, protože byla přehlídkou toho, co čeští skláři za desítky let vyrobili. Nebyla ale památkově chráněná, takže bylo na vůli majitele, co s ní udělá,“ popisuje Krčmář. „Poučili jsme se a už jsme zažádali, aby vzorkovna skla v Harrachově byla zapsaná na seznam památek.“

Současný majitel libereckého zámku jej chtěl nejprve proměnit na hotel, poté na sanatorium pro bohatou klientelu, sídlo firmy nebo luxusní byty, ale ani jeden z projektů nedopadl, a tak nabídl objekt k prodeji. Na zahraničních serverech v přepočtu za 120 milionů korun.

Město s majiteli zámku vyjednává

Město Liberec už před časem začalo s vlastníkem vyjednávat a už jednou se povedlo pro lidi ho otevřít. Co bude dál, ale nikdo neví.

„Majitelé chtějí zámek prodat a oslovili i město. Náš záměr byl přesvědčit majitele, aby dovnitř alespoň na chvíli pustili Liberečany, což může vzbudit stejnou vlnu zájmu jako například u lázní,“ míní náměstek liberecké primátorky Kamil Jan Svoboda.

Podle něj se nabízí myšlenka spojit využití zámku s uprázdněnou bývalou libereckou Oblastní galerií - Liebiegovým palácem. „Objekty spolu sousedí a mají společnou zahradu. Na koupi ale rozhodně v tuto chvíli nejsou peníze,“ dodává Svoboda.