Kontroverzní hra 32 hodin mezi psem a vlkem, která vypráví o masakru Němců v Novém Boru těsně po válce, vzbudila silné emoce. Připomněla i  spor o pomník zastřeleným.

Kontroverzní hra 32 hodin mezi psem a vlkem, která vypráví o masakru Němců v Novém Boru těsně po válce, vzbudila silné emoce. Připomněla i spor o pomník zastřeleným. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Oslava zločinců z NSDAP? Hra o popravě Němců budí vášně

  • 3
Hádky, vášně a zuřivá polemika. Premiéra divadelní hry ústeckého Činoherního studia 32 hodin mezi psem a vlkem probudila zapomenutý spor o pomník Němcům zastřelených po válce v Novém Boru. Spor se rovněž stal tématem blížících se voleb.

"Neoslavujte zločince. Stopa neonacismu. Dnes oslava zločinců z NSDAP a SS" - to byla hesla demonstrantů, kteří postávali před Činoherním studiem v den premiéry 17. září. Další protest se měl konat při premiéře o tři dny později, nikdo však nepřišel.

Mezi protestujícími byli permanentní odpůrci pomníku, mimo jiné Josef Doškář, jeden z iniciátorů petice proti němu.

Co se v Novém Boru stalo?

V červnu 1945 příslušníci Československé armády prohledali v Novém Boru domy, v nichž našli údajně zbraně, což se nikdy nepotvrdilo. Jejich majitele poté zastřelili.

"Podepsaly ji tisíce lidí, ale zajímavé je, že se připojily i tři stovky Němců," uvedl Doškář, který tvrdí, že má nové důkazy o tom, že zastřelení byli nacisté i esesáci.

Spor vznikl v Novém Boru v roce 2006. Městské zastupitelstvo odhlasovalo pomník zastřeleným Němcům. "Byl to podvod, protože těsně předtím dva lidé zastupitelům tvrdili, že to nebyli esesáci a že mají důkaz. Nikdy ho nepředložili," upozornil Doškář.

V zastupitelstvu zasahovali kvůli pomníku i strážníci

Kniha o vraždě z pera Jana Tichého a i pomník, jenž měl udělat tzv. tlustou čárou za minulostí, se staly důvodem nekonečných výpadů a hádek, které dmýchali jeho odpůrci. Většinou se spory odehrávaly na městském zastupitelstvu. Několikrát u toho museli asistovat městští strážníci.

Režisér divadelního představení Filip Nuckolls četl knihu před dvěma roky a hned věděl, že z ní chce udělat hru. "Vypráví věci, které se při odsunu děly zcela svévolně, neměly logiku, spravedlnost. I slušní lidé se v tu dobu měnili ve zvířata," řekl režisér.

Spor o pomník v Novém Boru zřejmě sehraje velkou roli také v blížících se volbách. Čtyři strany oznámily, že když vyhrají, pomník bez odkladu zruší.

Příběh v podání Činoherního studia

Příběh líčí, jak vojenská jednotka na 32 hodin hermeticky uzavře město a provádí domovní prohlídky. V domech Němců objeví zbraně, jejich obyvatele shromáždí na náměstí, tam je před očima Čechů mučí a sedm náhodně vybraných popraví. V ústeckém divadle je to třetí hra na příbuzné téma. První byl před patnácti lety uvedený a stále hraný Pan Teodor Mundstock, druhá Byl jsem velitelem v Osvětimi. Podle tajemnice Činoherního studia Jaroslavy Kamešové jde o jakousi trilogii na téma česko-německé vztahy.