Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: EVROPA realitní kancelář

Otec bývalého šéfa Pozemkového fondu v Liberci skupoval pole a louky

  • 3
Bývalý ředitel liberecké pobočky Pozemkového fondu Michal Frydrych je podezřelý, že během svého působení ve funkci "přihrál" svému otci přes 43 hektarů lukrativních pozemků. Oba Frydrychové navíc vystupují také v rok staré kauze, kdy město směnilo pozemky v záplavové zóně u fotbalového stadionu libereckého Slovanu za svoje čtrnáctkrát větší v Machníně.

Otec Michala Frydrycha Jiří takto například koupil v roce 2004 podle Hospodářských novin velmi levně 17,6 hektarů polí a luk v Albrechticích. Od několika lidí totiž odkoupil restituční nároky. Ti, kteří nároky odkoupili, pak v některých případech nemuseli o prodávané pozemky soutěžit.

Pozemky, které získal otec bývalého ředitele liberecké pobočky Pozemkového

Pozemkový fond poté Frydrychovi staršímu navíc udělil výjimku, aby mohl s pozemky dále obchodovat.

Michal Frydrych, dnes manažer Pozemkového fondu, v prodejích pozemků vlastnímu otci střet zájmů nevidí.

"Nevidím na tom nic zvláštního a vůbec nechápu ten mediální zájem. Nákup pozemků, které realizoval můj otec, je zcela standardní věcí. Nevím, proč by měl být můj otec při nákupu diskriminován. On na těch pozemcích zemědělsky hospodaří, je to rodinná farma a ten podnikatelský záměr je zcela legitimní," tvrdí.

Jako ředitel liberecké pobočky však měl přístup k informacím, kdo zrovna uplatňuje nárok na vrácení půdy a které pozemky se budou vracet restituentům. Jeho otec tak mohl narozdíl od jiných zájemců vědět, od koho nároky výhodně odkoupit a co lukrativního za ně lze dostat.

Michal Frydrych se hájí tím, že zákon spekulace s pozemky neumožňuje a jeho otec zaplatil odpovídající částku.

"Ty ceny nejsou neobvyklé. Jsou taxativně stanoveny zákonem. Navíc jsou na pozemcích předkupní práva státu a tím jsou chráněny před spekulativním prodejem. Takže ta obvinění jsou zcela lichá. Ten obchod nebyl za žádnou zvýhodněnou cenu. Navíc ty případy prošly vnitřní kontrolou a v roce 2009 to vyšetřovala i protikorupční policie a případ odložila," dodal Frydrych.

Fond prodal pozemky, u kterých se vědělo, že cena stoupne

Bývalý šéf libereckého Pozemkového fondu figuruje i v další starší kauze. V roce 2004 podepsal smlouvu s realitní společností o prodeji pozemků ve Vesci, a to v době, kdy se vědělo, že tu bude vybudován běžecký areál pro mistrovství světa v lyžování, které Liberec hostil v roce 2009.

Pozemek ve Vesci o rozloze 84 tisíc metrů čtverečních ocenili úředníci fondu na 128 tisíc korun. Jenže skutečná tržní cena začala ihned prudce stoupat. O dva roky později pozemek nakonec město muselo vykoupit za téměř osm a půl milionu korun a přihodit ještě pět domů v centru města (více zde).

Michal Frydrych je také zakladatelem firmy FM Real Plus, kterou dnes vlastní jeho otec. Zastupitelstvo Liberce na konci dubna 2010 odsouhlasilo směnu pozemků této firmy v záplavové zóně u fotbalového stadionu Slovanu Liberec za čtrnáctkrát větší a daleko lukrativnější pozemky v Machníně. Za pozemky pak firma měla městu doplatit přes milion a půl korun.

Liberecký magistrát ve směně pozemků neviděl žádný problém. "Město vlastní rozsáhlé pozemky u fotbalového stadionu a koncem roku 2009 se na nás obrátili zástupci Slovanu Liberec se záměrem rozšíření svého areálu. Zahájili jsme proto přípravné práce na protipovodňových opatřeních," řekl tehdy mluvčí města Martin Korych. K rozšíření areálu Slovanu Liberec dodnes nedošlo.