Tomáš Horáček (vlevo) a Luboš Fotr.

Tomáš Horáček (vlevo) a Luboš Fotr. | foto: PČR

Oživili muže, který měl zástavu srdce. Policisté se dočkali ocenění

  • 0
Dva policisté z Mimoně byli u muže se srdeční zástavou dříve než záchranka a díky defibrilátoru, který měli ve voze, jej dokázali zachránit. Za to si ve středu vysloužili ocenění a finanční dar od krajského policejního ředitele Vladislava Husáka. Policistům poděkoval také hejtman Martin Půta.

Kraj letos v březnu pořídil 36 defibrilátorů pro hasiče nebo policii v oblastech s delší dojezdovou vzdáleností záchranné služby. Policisté mají zatím deset defibrilátorů. Použili jej už šestkrát.

„Na začátku jsem měl obavu, co bude muset ještě všechno policie dělat. Teď se ale ukazuje, že projekt funguje a jsme schopní zdravotnickou pomoc poskytnout. Budeme pokračovat,“ zhodnotil projekt ředitel krajské policie Vladislav Husák.

Pacientovi začali dávat nepřímou srdeční masáž

K dramatické události, která nakonec skončila happy endem, došlo 12. května. Šestasedmdesátiletý muž seděl u táboráku na zahradě domu v Mimoni, po 20. hodině však náhle upadl do bezvědomí.

Operační povolal mimoňskou policejní hlídku, protože na místě mohla být dřív než sanitka. Hlídka dorazila za necelou minutu. „Muž v bezvědomí ležel na zahradě. Zatímco jsme k němu běželi, kolega vyndával defibrilátor. Hned jsem vystřídal ženu, která byla ve spojení s operátorkou rychlé záchranné služby a dávala muži první pomoc. Pacientovi jsme začali dávat nepřímou srdeční masáž. Za chvíli jsme už muže napojili na defibrilátor,“ popsal začátek události podpraporčík Tomáš Horáček.

Oba policisté popsali situaci jako značně stresovou. Ocenili ale, že je v tak vypjaté chvíli přístroj vedl. „Je skvělé, že vám defibrilátor řekne, abyste se pacienta nedotýkali, zatímco vyhodnocuje jeho stav. Pak nahlásí, aby se dal první výboj,“ řekl Tomáš Horáček.

Záchranka přijela šest minut poté, co už policisté pomocí přístroje muže oživovali. „Rychlost byla v tomto případě rozhodující. Nejde tady jen o minuty, ale o vteřiny,“ řekla operátorka zdravotnické záchranné služby Šárka Kalinová.

Po příjezdu do nemocnice muž otevřel oči

Po padesáti minutách nepřímé srdeční masáže a čtyřech výbojích vyrazila sanita s pacientem do liberecké nemocnice. Po příjezdu muž otevřel oči. „Celé to pro nás byl silně emotivní zážitek, probírali jsme ho po celou dobu služby. Ale jsem rád, že jsme mohli pomoci,“ zhodnotil své pocity druhý z policistů praporčík Luboš Fotr.

Liberecký kraj pořídil celkem 36 defibrilátorů za 2,5 milionu korun. Kromě policistů mají přístroje také vybrané jednotky dobrovolných hasičů nebo městští policisté. Přístroje stály 2,5 milionu korun. Další chce kraj pořídit. „Předpokládám, že by mohlo jít o podobnou částku. Chceme vyplnit další místa, kde je delší dojezdová vzdálenost sanitky,“ uvedl hejtman Martin Půta.