Preciosa dodává do Ruska mimo jiné osvětlení do hotelů (ilustrační snímek).

Preciosa dodává do Ruska mimo jiné osvětlení do hotelů (ilustrační snímek). | foto: Archiv Preciosa-Lustry

Kvůli pádu rublu počítají sklářské firmy z Liberecka milionové ztráty

  • 6
Mnohamilionové ztráty už nyní počítají sklářské firmy v Libereckém kraji, které obchodují s Ruskem. Sankce a pád rublu dostaly do potíží celou řadu podniků a bojí se, že bude hůř. Rubl od začátku roku ztratil zhruba pětačtyřicet procent své hodnoty.

„Tamní krize se u nás projevuje,“ přiznal obchodní ředitel firmy Preciosa Lighting Vojtěch Malina.

Společnost se nyní soustřeďuje především na svítidla na zakázku. A ruští zákazníci je mají v oblibě. Firma se v Rusku může nově pochlubit například dokončenou prestižní zakázkou osvětlení pro hotely Four Seasons v Moskvě a Petrohradě.

Další projekty pro ruský trh byly rozjednané nebo těsně před uzavřením smlouvy. Pád rublu je zastavil. „Pozastavené jsou projekty v desítkách milionů korun, dokud nebudou vyjasněné platby a situace se neuklidní. Jsme opatrní a chceme se vyvarovat velkých ztrát,“ vysvětlil Vojtěch Malina.

Firma obchoduje jak v rublech, tak v dolarech.

„Když přijmeme rubly, nesměníme je za dolary nebo je směníme v takovém kurzu, který je pro nás neakceptovatelný. Vlastně ale není důležité, v jaké měně se teď obchody odehrávají, situace je velmi nepřehledná,“ dodal Malina.

Firma ale věří tomu, že se kontrakty nakonec uskuteční. Zákazníci světla potřebují. „Nás se krize v Rusko dotkla hodně, může to pro nás být pokles o dvacet nebo třicet procent obratu a ztráta je v milionech korun. V Rusku máme dlouhodobé partnery, bohužel situace je teď velmi nestabilní,“ zmínil zase ředitel firmy ArtGlass Vlastimil Václavů.

Ta patří k předním výrobcům tradičních českých křišťálových svítidel a českých křišťálových lustrů. Její specialitou je výroba atypických zakázkových svítidel velkých rozměrů.

Světově známá firma má dnes 80 zaměstnanců a ředitel věří, že i přes propad ruského trhu nebude muset propouštět.

„Snažíme se nestát na místě“

„Snažíme se nestát na místě a s nepříjemnou situací se vyrovnávat, a dělat nejrůznější opatření. I kdyby to měly být věci pro případné zákazníky ekonomičtější. Naštěstí už nejsme závislí jen na Rusku a nové trhy se snažíme hledat průběžně,“ zmínil Vlastimil Václavů.

I pro výše zmíněnou Preciosu Lighting není ruský trh zanedbatelný. Představuje zhruba patnáct procent obratu. A také pro ni je tedy výhodou, že není zdaleka orientovaná jen na ruský trh a navíc se jedná o silnou firmu. Menší firmy jsou ale na tom jinak.

„Velké problémy by mohl mít pád rublu pro firmy, které jsou závislé na prodeji do Ruska. Kupní síla, která se tam sníží, pro ně může mít úplně fatální dopady,“ předpovídá profesor Ivan Jáč, vedoucí katedry podnikové ekonomiky a managementu liberecké univerzity.

Ruský trh pokládá za historicky riskantní. „Je to sice hraběcí rada, ale i kdyby se situace s rublem zlepšila, firmy by si podle mé rady měly hledat odbytiště jinde,“ předjímá Ivan Jáč.

I když toto doporučení ekonoma Jáče neslyšel majitel harrachovské sklárny a minipivovaru František Novosad, ruský trh zcela opustil už před osmi lety. Dnes je rád.

„S ruskými partnery jsem měl špatnou zkušenost, proto jsem s nimi přestal obchodovat. Teď se ale horší i Amerika, letos jsme proto začali obchodovat s Čínou,“ zmínil František Novosad.

Sám prorokuje, že pád rublu se českých sklářských firem dotkne výrazně.

„Ještě hodně jich je na Rusko silně navázáno. Už takto mají ceny dotlačené na výrobní náklady. Teď budou tlačit dál kvůli kurzu dolaru versus rublu,“ tvrdí František Novosad. „Obávám se hlavně toho, že svět tlačí Rusko do kouta a může to poznamenat znovu světovou ekonomiku. Krize se kvůli tomu může znovu vrátit.“