Nová podoba slavné Střelnice v Jablonci nad Nisou. Je tu i obří oštěp místní rodačky Barbory Špotákové. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Věhlasná Střelnice skončila v prachu, nahradila ji betonová placka

  • 1
Na místě kdysi nejslavnější jablonecké restaurace Střelnice postavil fotbalový boss Miroslav Pelta novou dominantu. Je ze skla a betonu a po původní honosné stavbě, kterou srovnaly bagry se zemí, jí zůstal jen název. Jablonečanům se poprvé otevře v sobotu.

Zatímco většina neziskovek tře bídu s nouzí, občanské sdružení FK Jablonec, za kterým stojí šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, postavilo nad Jabloncem novou betonovou Střelnici za zhruba 40 milionů korun.

"Podařilo se nám zajistit vícezdrojové financování, město se na stavbě nepodílelo," ujišťuje předsedkyně představenstva FK Baumit Jablonec Zdeňka Truhlářová. Víceúčelová budova má podle ní sloužit nejen sportovcům a fanouškům, ale rozšíří kulturní nabídku Jablonce. "Multifunkčních sálů je ve městě nedostatek," dodává.

Klub bude využívat jen menší zadní část komplexu. Většina prostor nové Střelnice má poskytnout chybějící zázemí všem jabloneckým sportovním oddílům. "Závodí tu městská policie i hasiči, atleti tu pořádají mezinárodní závody, denně tu trénují stovku sportovců," vypočítává Truhlářová.

V noci hraje barvami

Sdružení, které zastřešuje aktivity zhruba 400 malých fotbalistů, začalo stavět podle návrhu místního architekta Borise Šonského. Ten navrhl i polyfunkční dům Na Rybníčku v Liberci.

V průběhu stavby, ale přešla autorská práva na pražského architekta Václava Červinku, který provedl změnu opláštění a podle svého upravil i interiér. "Skleněné panely jsou  podsvícené, stavba teď v noci září tak, že je vidět až od přehrady. Svítit může různými barvami," popisuje Truhlářová.

Terasy novostavby nabízejí výhledy na město a Jizerské hory jako nedaleká rozhledna Petřín. Její velkou část má tvořit kavárna. Před ní se tyčí nad Jabloncem skulptura oštěpu olympioničky Báry Špotákové. Víceúčelový sál asi pro 200 lidí chtějí fotbalisté využívat pro pořádání koncertů, zábav a divadlo malých forem.

Investovali také do gastronomického provozu. Žádná velkokapacitní vyvařovna ale nevznikla. "Při větších akcích budeme jídlo dovážet," dodává Truhlářová. V pravém rohu nové Střelnice najdou fotbaloví fanoušci turnikety, fanshop a pokladny. Vstup na stadion teď splňuje ty nejpřísnější evropské regule na bezpečnost a identifikaci. Celý areál je pod stálým dohledem kamer.

Nadstadardní vztahy Pelty

Přestože město podle Truhlářové stavbu finančně nepodpořilo, Peltovi šel magistrát tradičně na ruku. Půjčkou mu pomohl, aby objekt získal. Předtím Střelnici vlastnili osm let manželé Malaníkovi. Rodina známého jabloneckého hoteliéra do ní investovala více než 25 milionů korun. Podle Pelty byl ale objekt ale v nedůstojném stavu a nedal se přebudovat.

"Spíše než opravdovou památkovou hodnotu měla budova pro Jablonečany hodnotu památnou," podotkla již dříve Erika Zemenová z liberecké pobočky Národního památkového ústavu. Památkáři v minulosti zvažovali, jestli ji neprohlásit za kulturní památku. Zavrhli to však, protože poslední podoba Střelnice neměla už moc společného s historickým objektem.

Místo vzpomínek na mládí

Ten postavil koncem 19. století střelecký spolek a tehdejší německé obyvatelstvo mu říkalo Schützenhaus (Střelnice). Při pozdějších stavebních úpravách se o patro snížily dominantní věže, místo původních oken dostala restaurace obyčejná školní. "A také z fasády zmizely všechny plastické výzdoby," vypočítala Zemenová.

Jablonečané, kteří tam chodili na plesy, zábavy a podnikové večírky, ji přesto milovali. "Strávil jsem tam své mládí," vzpomíná například zastupitel Petr Louda.