Frýdlant chtěl začít s rekonstrukcí historického centra. Místo toho přišla...

Frýdlant chtěl začít s rekonstrukcí historického centra. Místo toho přišla povodeň. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Památky v Libereckém kraji potřebují opravit po povodni, peněz ale dostaly méně než loni

  • 2
Ministerstvo kultury poslalo do Libereckého kraje z Havarijního programu na obnovu památek 4,4 milionu korun. To je o 1,5 milionu méně než loni. Památky na Liberecku se přitom potýkají s následky srpnových povodní a ministerstvo slibovalo, že to při rozdělování peněz zohlední.

"Loni měla do kraje putovat také částka 4,4 milionu, kterou ministerstvo posílá i letos, od srpna do prosince se ale podařilo vyjednat navýšení částky o jeden a půl milionu. Údajně měla být připravená částka v řádech šesti milionů i na letošní rok, to se ale bohužel nestalo," potvrdil Jiří Křížek z Národního památkového ústavu v Liberci.

ŠKODY NA PAMÁTKÁCH

Počet poškozených památek v Libereckém kraji: 60

Škoda: sto milionů korun

Demolice: dům č. p. 78 v Heřmanicích, dům č. p. 36 ve Vísce, dům č. p. 131 v Chrastavě, secesní most v Chrastavě

Nejvíce postižené oblasti: Frýdlantsko, Novoborsko a Českolipsko

Příklady: kostel svatého Bartoloměje v Hrádku, kostel v Andělce, socha sv. Jana ve Frýdlantě, hospoda Bílý Kůň ve Frýdlantu

Povodně poničily spoustu památek v památkových zónách od Novoborska přes Chrastavsko až po Frýdlantsko.

"Opravit je zapotřebí desítky objektů. Jde především o fasády a střechy," přiblížil Křížek.

V mnoha případech nepoškodily památky přímo záplavy, ale vydatné srážky, které je způsobily.

"To je třeba případ Pantheonu na Malé Skále, kde se zřítila část stěny nebo střechy kostela v Zákupech," dodal Křížek.

Ministerstvo víc nedá

Ministerstvo už prý povodně zohlednilo.

"Na takto poničené památky bylo již v minulém roce použito ze státního rozpočtu přibližně 2,2 milionu korun," namítá mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Podle něj nemá ministerstvo kultury na přírodní katastrofy vyčleněny další peníze.

"Finanční kvóta v havarijním programu je pro jednotlivá území určována ve vztahu k počtu kulturních památek, které se nalézají na území příslušného kraje," poznamenal mluvčí.

Vstřícnější přístup státu by přivítalo i vedení kraje.

"Odbor kultury, přestože neměl peníze, dal loni okamžitě na opravy památek po povodních milion dvě stě tisíc korun. Očekávali jsme, že ministerstvo kultury povodně letos zohlední. Mrzí nás, že to tak není," uvedla náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Lidie Vajnerová.

Voda zcela zničila i dům č. p. 131 v Chrastavě

Voda zcela zničila i dům č. p. 131 v Chrastavě

Loni Liberecký kraj na obnovu poškozených památek rozdělil zhruba 1,5 milionu. O příspěvek žádalo celkem šestnáct objektů, kraj nakonec přispěl třinácti z nich, převážně památkovým domům ve Frýdlantu a Heřmanicích.

Únorové zastupitelstvo bude schvalovat návrhy částek, které poputují z krajského Fondu na obnovu kulturních památek. Ve fondu letos bude 4,9 milionu korun a peníze pomohou opravit především památky poničené záplavami.

"Snažíme se uspokojit právě ty žadatele, kterým povodně poškodily památky. Tento fond jsme na to letos specializovali," doplnila náměstkyně.