Slavnostní odhalení památníku 3. srpna 1913.

Slavnostní odhalení památníku 3. srpna 1913. | foto: Obec Kunratice u Frýdlantu

U Frýdlantu znovu odhalí napoleonský památník. Přesně po sto letech

  • 1
Dvě stě let starou událost si připomenou v Kunraticích u Frýdlantu odhalením opraveného Památníku šarvátky v Tongrundu. Stane se tak na den a hodinu jako před sto lety, kdy byl památník připomínající potyčky rakouských a napoleonských vojsk na těchto místech odhalen.

Pomník, čtyři metry vysoký žulový obelisk, stál na podstavci a schodu s armádním křížem a deskou. Nápis na něm bylo dílo raspenavského kameníka Langeho.

O památník, stojící po pravé straně silnice od Kunratic do Frýdlantu, se po druhé světové válce nikdo nestaral. Postupně začal zarůstat trávou, křovím a stromy.

V roce 2004 se o něj začal zajímat napoleonista Pavel Kněbort, který vzal pilu a sekeru a začal nálety kolem pomníku likvidovat.

"O dva roky později jsem s ním začal spolupracovat, ale nedařilo se nám sehnat peníze. Teprve, až když jsem se stal v roce 2010 starostou, zapojila se do jeho obnovy obec i někteří dobrovolníci z řad místních," vysvětluje starosta Kunratic Milan Götz.

Problémem se stala zmizelá pamětní deska, kterou asi rozbili rozlícení čeští obyvatelé Kunratic po válce, protože nápis na desce byl v němčině.

"Dozvěděli jsme se, že její úlomky našel Jan Kalenda, když pročesával okolí vyhledávačkou kovů. Když se dozvěděl, že po ní pátráme, tak nám je daroval," říká starosta Kunratic.

Zbytky desky předali ateliéru Oldřicha Hejtmánka, který vyrobil například i repliku ukradené sochy holčičky z lidického památníku.

Kopie původní pamětní desky.

Stejně jako desku, která připomíná nejen událost, ale i třeba počet mrtvých, kterých bylo pětadvacet, museli restaurátoři vyrobit podle fotografie i vojenský kříž, jenž je umístěn v dubových ratolestech.

"Obě repliky jsou vyrobené z fosforbronzu, což je umělá hmota, která je věrnou kopií bronzu. Proto budeme muset vedle pamětní desky umístit další, že to není kov, aby nám ji hned někdo neukradl," vtipkuje starosta Götz.

V Jablonném nocoval sám Napoleon Bonaparte

Co památník připomíná? Dne 17. srpna 1813 večer překročil české hranice nedaleko Frýdlantu polský oddíl maršála Poniatowského se 40 tisíci muži na straně Napoleona. Na řadě míst, mimo jiné i v Kunraticích, došlo k drobným bojům francouzských oddílů s rakouskými, které operovaly v severních Čechách.

Šlo o jezdeckou divizi generála Bubny a 2. lehkou jezdeckou divizi generálmajora Neipperga, který měl své postavení u Jablonného v Podještědí. Ostatně v Jablonném tehdy přenocoval sám Napoleon Bonaparte. Bylo to jediné město v Čechách, které kdy navštívil.

Zrekonstruovaný Památník šarvátky v Tongrundu odhalí v sobotu 3. srpna v deset hodin. Čestnou stráž u něj budou držet v dobových uniformách členové Spolku vojenské historie v Liberci.