Dagmar Havlová pózuje s medailemi.

Dagmar Havlová pózuje s medailemi. | foto: Česká mincovna

Václav Havel jako dramatik, disident, prezident. Na nových medailích

  • 14
Dramatik, disident, prezident. Tři stěžejní etapy Václava Havla zpracoval jablonecký medailér Vojtěch Dostál v nové sadě pamětních medailí, kterou k Havlovým nedožitým osmdesátým narozeninám vydává Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Sada vychází ve dvou provedeních – zlatém a stříbrném. Část výtěžku poputuje tradičně na projekty Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, se kterou mincovna dlouhodobě spolupracuje.

„To, že mě Česká mincovna oslovila, pro mě bylo velkou výzvou a vymyslet výtvarné řešení medailí mi působilo velkou radost. Tři polohy osobnosti Václava Havla jsem vyjádřil mírnými nuancemi modelace tváře, vlasů a detailů,“ uvádí autor medaile Vojtěch Dostál.

Tři medaile tak prezentují tři portréty, přičemž každý z nich je trochu jiný. Zatímco brýle na čtení podtrhují umělcův filozofický nadhled, rozevláté vlasy značí disidentovu neochotu podřídit se totalitě.

Prezident je pak sice navenek spoután kravatou a formálním sestřihem, ale živý pohled prozrazuje, že se uvnitř nezměnil.

Lícní strany medailí vystihují aspekty jednotlivých rolí Václava Havla. Umělecký přínos dramatika světu je vyjádřen koláží složenou z názvů jeho děl.

Disidentův vzdor dává najevo vítězné gesto vyjádřené vztyčenými prsty znázorňujícími písmeno V.

Havel z roku 2012 byl nejúspěšnějším počinem mincovny

Prezidenta pak charakterizuje silueta Hradu. „Medaile fungují jako jeden celek, vyskládané do trojúhelníku vytváří nezaměnitelné havlovské srdce symbolizující pravdu a lásku, která musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ upřesňuje Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

„Byla bych ráda, kdyby pamětní medaile s portrétem prezidenta Václava Havla měla v budoucnu stejnou hodnotu, jako portréty jiných státníků a jako i jeho odkaz,“ přeje si paní Dagmar Havlová.

„Spoluprací s Nadací Vize 97 udržujeme odkaz prezidenta a státníka Václava Havla v povědomí lidí. Zájem o medaile nás ujišťuje v tom, že je tento odkaz stále živý. Emise z roku 2012, kdy jsme vydali pamětní medaile k uctění památky Václava Havla, byla bez nadsázky zatím nejúspěšnějším počinem mincovny v tomto desetiletí.“ uvedl Lukáš Jokl.

Pamětní medaile z roku 2012 jsou beznadějně vyprodány a jejich hodnota za čtyři roky vzrostla až o osmdesát procent.

„Číslované zlaté medaile, kterých byla pouhá stovka, se v současnosti obchodují zhruba za pětačtyřicet tisíc korun, emisní cena byla přitom nastavena na pětadvacet tisíc. Věříme, že nové medaile budou přijaty stejně pozitivně, a že se také stanou cenným a vyhledávaným sběratelským artiklem,“ doplnil Jokl.

Čtyři sta zlatých a tisíc stříbrných medailí

Česká mincovna v těchto dnech spouští prodej zlatých a stříbrných sad pamětních medailí. Pro zájemce je připraveno čtyři sta zlatých a tisíc stříbrných za cenu 41 950 korun za zlaté a 4 950 korun za stříbrné.

Jablonecká mincovna se na medaile s významnými osobnostmi, ať už živými či zesnulými, specializuje dlouhá léta. Svou vlastní medaili si do Jablonce přijeli vyrazit například fenomenální český horolezec Radek Jaroš, zpěvačka Lucie Bílá, zpěvák Karel Gott, herec Karel Fiala alias Limonádový Joe, sportovci Dominik Hašek a Bára Špotáková a mnozí jiní.

Před časem mincovna vydala kolekci čtyř zlatých a stříbrných medailí jako poctu zesnulému grafikovi Oldřichu Kulhánkovi. Autor českých bankovek s mincovnou spolupracoval v posledních třech letech na vydání zlatých kilogramových medailí s motivem českých bankovek; tento motiv nesou i miniatury.

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.