Turnovská nemocnice se možná spojí s libereckou.

Turnovská nemocnice se možná spojí s libereckou. | foto: ČTK

Turnovské nemocnici hrozí ztráta čtyř oddělení. Možná se spojí s libereckou

  • 4
Turnovská nemocnice má problémy, hrozí jí ztráty čtyř důležitých oddělení, ortopedie, rehabilitace, gynekologie a anesteziologického a resuscitačního oddělení. Řešením může být spojení s libereckou. A z toho tu mají strach.

Panochova nemocnice hledá cestu nejmenšího odporu. Partnerství s krajskou nemocnicí v Liberci se zdá přijatelné, nikoli však ideální. Turnov je nyní stoprocentním vlastníkem městské nemocnice, na kterou ale doléhají razantně problémy celého českého zdravotnictví.

Turnovský špitál má i finanční těžkosti. "Chybí nám oddělení, které by vytvořilo zisk a dotovalo ostatní," stěžuje si starosta Turnova Tomáš Hocke. "Mám na mysli specializovanou péči jako je dialýza, náhrady velkých kloubů nebo třeba kardiocentrum, která v jiných nemocnicích vytváří finanční polštář," dodal.

Panochova nemocnice se nemůže zachránit ani větším počtem zákroků, které by přinesly peníze. "Když si chce zedník vydělat, postaví víc domů. Nemocnice ale nemůže udělat víc výkonů, protože je pojišťovna nezaplatí," vysvětlil Hocke.

Dalším problémem je vzdělávání lékařů, kteří musí projít kvůli atestaci odděleními s určitým počtem výkonů. "My takových pracovišť máme čím dál méně a naši lékaři musí docházet do jiných nemocnic," uvedl turnovský starosta.

Stále hledají strategického partnera

To všechno jsou důvody, které vedly turnovské zastupitelstvo k hledání strategického partnera. Potřebujeme někoho, kdo se za nás postaví. Hledáme silného partnera při vyjednávání s pojišťovnami, kterému nebudou moct vyhrožovat například zavřením nějakého oddělení.

Spojení s Krajskou nemocnicí Liberec by mohlo Turnovu pomoct. "Víme, že by nám VZP nechala s velkou pravděpodobností ortopedii a rehabilitaci. Otázkou stále zůstává ARO a gynekologie," řekl Hocke. Pacienti z Turnovska navíc už teď přinášejí Liberci zhruba 93 milionů korun ročně.

Liberecká nemocnice by také přenechala Turnovu nějaké výkony a turnovští lékaři by našli zázemí na školení. "Je to ale úzké spojení a nedá se z něj prakticky vystoupit," upozornil Hocke. A z toho mají Turnováci strach.

Zásadní nevýhodou je, že liberecká nemocnice nepatří jen kraji, ale také městu Liberec. "Čím víc vlastníků, tím víc názorů. Přiznejme, že už to v minulosti způsobovalo problémy a liberecká nemocnice nebyla řízená nejlépe," řekl Hocke.

Aby zůstala Panochova nemocnice sama, je v podstatě nereálné. Třetí možnost je spojení se soukromým subjektem. "Město by převzalo nemovitosti a pronajalo je, soukromník by pak platil nájem," vysvětlil stručně Hocke. Uvedl, že pokud by se nepodařilo vyjednat spojení s Libercem, byl by pro fúzi s firmou Agel, jednou ze tří soukromých uchazečů.

Rozhodnout se mělo původně už v pátek, ale město Liberec posunulo jednání na září. "Chtějí si vyřešit nejasnosti ve stanovách," popsal Hocke.