Pekař a cukrář Jiří Bláha z Liberce neposílal téměř deset let výroční zprávu a...

Pekař a cukrář Jiří Bláha z Liberce neposílal téměř deset let výroční zprávu a účetní závěrku do sbírky listin libereckého rejstříkového soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lídr hnutí ANO neměl v pořádku účetní listiny. Musely se ztratit, hájí se

  • 26
Muž, který jako jednička kandiduje v Libereckém kraji za hnutí ANO do parlamentu, zřejmě léta ignoroval zákon o účetnictví. Pekař a cukrář Jiří Bláha z Liberce neposílal téměř deset let výroční zprávu a účetní závěrku do sbírky listin libereckého rejstříkového soudu.

Tuto povinnost mu přitom ukládá zákon a podnikatel za ni může dostat i stotisícovou pokutu. Ještě před dvěma týdny nešlo ze sbírky listin zjistit, jaké tržby a zisk Bláhova společnost vykazuje. Poslední účetní závěrka v ní totiž byla zveřejněna za rok 2005.

„Nemám co tajit a myslím, že máme všechno v pořádku. Určitě naše účetní všechny dokumenty posílá, kam má,“ prohlásil Jiří Bláha. To, že výsledky hospodaření ve sbírce listin nejsou, odůvodnil tím, že se zřejmě musely někde cestou ztratit. Z jeho firmy prý k příslušnému soudu odešly. „Myslím, že se zabýváte margináliemi. Měli byste spíše psát o zaměstnávání cizinců načerno,“ vzkázal Bláha.

Dokumenty začaly přicházet po upozornění MF DNES

Už ten den, kdy jej MF DNES na absenci účetní závěrky ve sbírce listin upozornila, začaly dokumenty k rejstříkovému soudu postupně přicházet.

„Účetní závěrka za rok 2012, 2013, 2014 a 2015, dále výroční zpráva, zpráva o vztazích a zpráva auditora za rok 2014 a 2015 byla předložena k založení do sbírky listin společnosti dne 4. dubna 2017. Soud listiny založil dne 5. dubna 2017. Účetní závěrka za rok 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 a 2011 byla soudu předložena dne 5. dubna 2017 a soud listiny založil dne 5. a 6. dubna 2017,“ informoval Jakub Bláha,vyšší soudní úředník veřejného rejstříku Krajského soudu v Liberci.

Z poslední závěrky za rok 2015 tak vyplývá, že Bláha se s výší tržeb poprvé dostal nad sto milionů korun. V jedenácti provozovnách včetně jídelen zaměstnává dvě stě lidí.

„Ten náš obor je velmi náročný, začíná se pracovat velmi brzo ráno a proto k nám moc lidí nechce. Nicméně o zaměstnance se dokážeme postarat, mají u nás stravenky, dostávají prémie, flexi pasy. Plat se pohybuje kolem sto korun na hodinu, kdo je u nás déle, může se dostat až na sto devadesát,“ přiblížil pekař.

Za neplnění je minimální postih

Podle Petry Štěpánové, mluvčí společnosti Bisnode, která poskytuje ekonomické informace o společnostech a podnikatelích, není Bláha jediným, kdo zákon porušil. Informační povinnost za rok 2015 dosud nesplnilo sedmdesát procent firem. „Základní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2016 a nejzazší termín uplynul na konci loňského roku,“ sdělila mluvčí.

Někteří podnikatelé se prý zákonu vyhýbají záměrně. Nahrává jim k tomu i minimální postih ze strany státu, pokud povinnost nesplní. „Pro firmy je to většinou práce navíc, a také zveřejňují pro ně citlivá data. Každý, kdo chce, si může ve sbírce listin zjistit, jaké má daná společnost tržby či kolik dluží. Což je třeba pro budoucí partnery důležitá informace,“ dodala Štěpánová.

Nejvíce hříšníků je podle ní mezi obchodníky s potravinami, nápoji a tabákem. Kromě soudu může dostat podnikatel pokutu také od Finančního úřadu. „V roce 2016 bylo ze strany Finančního úřadu pro Liberecký kraj uděleno celkem sedmnáct sankcí za chybějící účetní závěrky, a to v celkové částce 107 tisíc korun,“ prohlásil Vladimír Jakub, vedoucí oddělení provozního zabezpečení krajského Finančního úřadu.