"Kdo dokáže důležité lidi přesvědčit a má na ně vliv, ten uspěje," prohlásil Pelta.

"Kdo dokáže důležité lidi přesvědčit a má na ně vliv, ten uspěje," prohlásil Pelta. | foto: Michal Šula, MAFRA

Politik pomohl Peltovi k dotacím. Teď má místo ve fotbalové asociaci

  • 35
Fotbalová asociace s Miroslavem Peltou v čele vytvořila nové místo a obsadila ho politikem, který pomohl Peltovu klubu ke štědrým krajským dotacím. Jde o bývalého radního kraje Zdeňka Bursu. Bursa dělal v letech 2008 až 2012 krajského radního pro ekonomiku.

Oblékal tehdy oranžový dres ČSSD. V roce 2011 poslal Liberecký kraj do Baumitu z programu G-99 sedm milionů korun, o rok později 3,8 milionu korun. Návrh na dotaci pro Baumit předložil krajskému zastupitelstvu právě Bursa.

Jeho manželka Jiřina Pelcová-Bursová se v Peltově klubu starala o práci s veřejností a prodej vstupenek. Fotbalová asociace České republiky zaměstnává Bursu jako koordinátora pro státní a veřejnou správu.

Výkonný výbor asociace novou funkci vytvořil na začátku září.

"Místo pro Bursu jen dokazuje, že zaběhnutý liberecko-jablonecký klientelismus je stále ještě účinný," řekl Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International.

MF DNES se obrátila na tiskové oddělení asociace, aby požádalo předsedu Peltu o odpověď na otázku, jestli nevidí nebezpečí v tom, že zaměstnává na asociaci člověka, který předkládal na Libereckém kraji návrhy na dotace pro Baumit Jablonec.

Mluvčí asociace Ondřej Lípa odpověděl, že Pelta je mimo Česko na jednání komise UEFA. Když loni MF DNES psala o krajských dotacích pro Baumit, Pelta prohlásil: "Kdo dokáže důležité lidi přesvědčit a má na ně vliv, ten uspěje. Podporu jsem hledal u všech zastupitelů."

Kraj tehdy ovládaly ČSSD, KSČM a Strana pro otevřenou společnost. Dotace pro Peltu však prosadili rovněž jeho kolegové z opoziční ODS.

Miliony pro Baumit vadily Starostům

Krajské miliony pro Baumit naopak vadily Starostům, mezi něž patří současný hejtman Martin Půta. Ve volbách Starostové porazili ČSSD i díky ostré kritice Bursy.

"Fotbalová asociace dostává ročně ze státního rozpočtu přes dvě stě padesát milionů korun a pokud zaměstnává bývalého politika, na důvěryhodnosti jí to nepřidává," prohlásil Půta. "Zdá se, že vztahy mezi panem Peltou a bývalým radním pro ekonomiku Bursou mohly být víc než jen profesionální."

Bursa se o své práci nechtěl bavit

Bursa se nechtěl vůbec bavit o své práci pro FAČR a ani o okolnostech, za jakých ji získal. Uvedl pouze, že jeho bývalé působiště, Liberecký kraj, je věc minulá. A odkázal redakci na tiskové oddělení asociace.

"Pan Bursa byl na svou pozici vybrán vzhledem ke svým zkušenostem ve státní správě," vysvětlil mluvčí Lípa. "Koordinuje činnosti asociace, okresních a krajských fotbalových svazů vůči státní správě – ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, krajským úřadům, statutárním městům a obcím. Upozorňuje na možnosti co nejlepšího využívání dotačních programů na rozvoj mládeže a také na organizaci všech složek a úrovní fotbalu."

Přijetí Bursy na Fotbalovou asociaci překvapilo Karla Kapouna, předsedu Podvýboru pro sport v Senátu a místopředsedu fotbalového svazu v Libereckém kraji.

"Kdyby místo získal bez výběrového řízení, bylo by to tristní," dodal Kapoun. Podle Lípy udělala asociace interní řízení, v němž se ukázal jako nejvhodnější kandidát Bursa.