Liberecká přehrada potřebuje obnovu, nejsou na ni ale peníze.

Liberecká přehrada potřebuje obnovu, nejsou na ni ale peníze. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec spí, na rozvoj prý chybí peníze. Výmluvy, říká exprimátor Kittner

  • 21
Ještě více než dva roky potrvá, než se Liberec zase začne rozvíjet. Scházejí peníze. „Posledních pět, šest let Liberec zákonitě stojí, to je fakt, který si musejí připustit i naši političtí předchůdci,“ upozornil Tibor Batthyány, který se právě před rokem stal primátorem.

Politici například už přes půl roku slibují nový a moderní parkovací systém. Od ledna příštího roku už měly ty staré parkovací automaty nahradit nové. Jenže nenahradí, jejich výměna se posune až na rok 2017.

V nedohlednu jsou také sliby, že platby se budou provádět i formou SMS či platebními kartami.

„Chtěli jsme sice parkovací systém jak ze žurnálu, ale skončilo to na tom, že je to drahé a my na to nemáme. Musíme přežít ještě jeden rok,“ dodal primátor.

A počkat musí třeba i Liebiegův palác, v němž sídlila donedávna oblastní galerie. Architektonické návrhy na její rekonstrukci už existují, chybí ale to nejdůležitější - peníze.

„Nejsme schopni to zaplatit z jiných peněz, než dotačních,“ podotkl Batthyány (ANO). Navíc politici uvažují i o tom, zda koupí zámek v centru Liberce. Rozhodnout mají i samotní Liberečané, a to zřejmě v příštím roce v referendu.

Podle exprimátora Jiřího Kittnera (ODS) ale není pravda, že město nemá peníze na rozvoj.

„To je jen takové klišé, které se tady říká už několik let a nikdo se moc nezabývá tím, jestli to je nebo není pravda. Je fakt, že třeba v letech 2009 a 2010 klesly daňové příjmy o čtrnáct procent, ale od té doby ekonomika zase roste, jen příští rok počítá město ve svém rozpočtu v příjmech s částkou o sto milionů vyšší. Takže říkat, že nejsou peníze, to je jen výmluva. My jsme také spláceli dluhy a úvěry a myslím si, že dnes mají na radnici k dispozici více peněz, než jsme měli my,“ zhodnotil bývalý primátor.

Ten vidí problém spíše v tom, že město nemá připravené žádné projekty, na něž by mohlo dotace žádat.

„Spousta projektů se připravuje i s tím rizikem, že se na ně peníze nikdy neseženou, ale musí se na nich pracovat dopředu. Ne čekat na dotace a pak teprve začít ten projekt chystat, takhle to nefunguje,“ dodal.

U současné koaliční vlády mu také chybí vize. „My jsme chtěli halu, tramvaj, mistrovství, ale jaký je stěžejní projekt současných libereckých politiků? O parkování se jen mluví, přitom peníze by na něj mít měli, stejně jako se dlouho povídá o vypsání referenda na koupi zámku. A tramvaj do Rochlice? To je projekt, který jsme připravili ještě my,“ dodal.

Batthyány: Vylepšíme autobusové nádraží i přehradu

Ať má pravdu Batthyány, nebo Kittner, město nyní každopádně upíná svoje naděje k dotacím a k roku 2018.

Liberec sází na peníze z programu Integrovaného rozvoje území Liberce a Jablonce nad Nisou, kde by měly být pro města a obce z regionu k dispozici více než dvě miliardy korun. A samotné krajské město už ví o několika projektech, které chce z evropských peněz zaplatit.

„Naposledy se tady z dotací opravily Lázně, pak byla dlouho hluchá dotační díra, teď se to začne zase rozjíždět. Jsem přesvědčený, že se nám povede postavit moderní autobusový terminál, pustíme se také do projektu liberecké přehrady,“ přiblížil primátor.

Nové autobusové nádraží slibuje město už dlouhodobě. Zatím se na něj ale nikdy peníze nenašly. Teď má naději, že z něj konečně zmizí ošklivé stavební buňky.

Projekt totiž patří mezi pět nejdůležitějších, na něž mají dotace jít. A proměnu si zaslouží i liberecká přehrada, která leží nedaleko centra města. Podle plánů by z ní mohla být do budoucna relaxační i sportovní zóna.