Odstranění hazardu sebere sportovcům ročně čtyři až pět milionů korun. (ilustrační snímek)

Odstranění hazardu sebere sportovcům ročně čtyři až pět milionů korun. (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sportovní kluby bez peněz z heren nevydrží. V Jablonci řeší, co s tím

  • 6
Kde vzít a nekrást? Nebo alespoň neprojíst železnou zásobu na nejhorší časy. Jablonecká radnice hledá zatím bezvýsledně peníze pro sportovní oddíly, o které přijde kvůli vytlačování hazardu z více než čtyřicetitisícového města.

Primátor Petr Beitl za ODS stáhl v úterý ze zastupitelstva vyhlášku, jež by umožnila výjimky ze zákazu pro herny a kasína, ale vyvolala protesty opoziční Změny pro Jablonec a občanského sdružení Jablonec bez hazardu.

Vladimír Kopal, předseda sportovní komise v Jablonci, zastupitele upozornil, že odstranění hazardu sebere sportovcům ročně čtyři až pět milionů korun. Z města by mohla kasína a herny zmizet už v polovině letošního roku.

„V roce 2005 dostával sport v Jablonci nad Nisou z hazardu a také na dotacích od města celkem asi deset milionů korun,“ připomněl Kopal.

„Pokud letos zůstanou v rozpočtu města dva miliony korun pro sportovní kluby a spolky, pak přicházejí v posledních deseti letech o osm milionů korun. Po zavedení vyhlášky o zákazu heren a kasín se zatím nenašel žádný další zdroj pro podporu sportu ve městě, což pro něj bude mít fatální následky.“

Zastupitel za ODS a majitel fotbalového prvoligového Baumitu Jablonec Miroslav Pelta se postavil na Kopalovu stranu. „Máme starosti dát peníze dohromady, není co rozdělovat,“ prohlásil Pelta. „Já si můžu nepřímo pomoci, jsem první na řadě, ale menší oddíly jsou bez šance přežít. Jablonec je město sportu a je naší povinností dát na něj osm až devět milionů korun.“

Hazard můžeme jenom regulovat, říká primátor

Zastupitel za Změnu Jindřich Berounský ale odsuzuje, aby radnice znovu povolovala herny a kasína kvůli penězům pro sportovní kluby a spolky. „Hazard je pro město zlem, nechává za sebou zničené životy,“ prohlásil Berounský. „Byl jsem i svědkem sebevražd kvůli dluhům z hazardu.“

Primátor Beitl se staví k hazardu jinak. „Žádnou vyhláškou ho nikdy nezrušíme,“ uvedl. „Můžeme ho jenom regulovat.“

Na Beitlovu stranu se přidal zastupitel za ČSSD a atletický trenér František Špoták. „Musíme překlenout letošní rok a hlasoval bych pro kasína,“ konstatoval. „V Liberci zůstávají a kdo má peníze, pojede si od nás zahrát tam.“

Podle Špotáka stojí atletika už tak dost peněz. „Rodiče platí za děti čtyři tisíce korun ročně,“ prozradil Špoták. „Teď jedeme na soustředění a dají za něj další čtyři tisíce čtyři sta korun - stejně jako my trenéři.“

Politici však zatím nevědí, kam pro miliony pro sport sáhnout. Museli by je vzít například kultuře, omezit dotace na městskou dopravu nebo je ukrojit z roční rezervy 25 milionů korun na opravy městského majetku.

Jakub Macek ze Změny si myslí, že by se daly omezit dotace na likvidaci odpadů. Jablonec na ni přidává svým obyvatelům pět milionů korun ročně. Radnice také doufá, že jí stát pošle víc peněz z vybraných daní.