Jezevčice Maruška poté, co ji lidé i s jejími štěňaty zachránili z...

Jezevčice Maruška poté, co ji lidé i s jejími štěňaty zachránili z dobranovského útulku. | foto: Azyl Matýsek

Útulek čelí kritice za špatné zacházení se psy. Obce chtějí zřídit vlastní

  • 2
Psí útulek v Dobranově čelí kritice kvůli zanedbávání péče o psy. Starostové okolních obcí kvůli tomu plánují, že zřídí v České Lípě vlastní zařízení. Veterinární kontroly ale zanedbávání péče v útulku neprokázaly. „Bojuji s pomluvami,“ brání se jeho majitel Jan Vávra.

„Přijali jsme na kost vyhublou asi čtyřletou fenku a jejích šest štěňátek. Fenka byla posledních dvacet dní v útulku Dobranov u České Lípy a do tohoto katastrofálního stavu se dostala tam. Údajně je hubená proto, že měla měsíc v kuse průjem a nechtěla žrát granule. V misce přitom měla nějaké o velikosti pro dogu. Štěňátka jsou také hubená, bříška mají plná červů. Divím se, že to fenka přežila, zřejmě se držela jen kvůli svým maličkým,“ napsala na sociální sítě majitelka Azylu Matýsek v Kamenickém Šenově Martina Marešová a zveřejnila šokující fotografie polomrtvé feny a jejích štěňat.

Rozpoutala tím lavinu kontrol v dobranovském útulku. Ty však skončily pro útulek jednoznačně dobře.

„Státní veterinární správa útulek opakovaně a neohlášeně kontrolovala, ale závažný problém nezjistila, žádné porušení zákonů ani žádná nemocná zvířata, bylo zde čisto a psi měli krmení,“ konstatovala veterinární lékařka Lucie Kovaříková z krajské veterinární správy.

Věc dokonce zašla tak daleko, že starostové z okolních měst tlačí na Českou Lípu, aby sama zřídila svůj městský útulek, kde by péče pro psy byla pod dohledem.

Jedním z iniciátorů je starosta nedalekého Cvikova Jaroslav Švehla. „Za každého umístěného psa platíme zhruba dva a půl tisíce korun, nemáme ale vůbec žádnou kontrolu nad tím, jak je o psa postaráno a za co jsou peníze vynakládány. O stížnostech lidí samozřejmě víme. Rádi bychom, aby vznikl centrální útulek, nejlépe v České Lípě, která je největším městem a spádově je ve středu našeho okresu. Vymyslel by se klíč, například podle počtu obyvatel, podle něhož by útulek okolní města a obce financovala. Zacházení se psy by bylo pod kontrolou,“ míní Švehla.

Fenka v útulku prý nechtěla jíst granule. Fotografie má ale potvrzovat, že fenka suché krmivo miluje.

V květnu na setkání starostů v České Lípě chce toto téma otevřít. „Starostka České Lípy mi přislíbila, že tento návrh prověří a bude se jím zabývat,“ dodal.

Majitel a šéf dobranovského útulku Jan Vávra celou záležitost vnímá jako závistivé pomluvy od lidí, kteří problematice péče o psy nerozumí.

„Pes v útulku nikdy nebude jako kabelkový pes doma na gauči. Je třeba útulek vnímat spíš jako ekvivalent dětského domova, tam se děti také nemají tak dobře, jako v rodině. Pomluvy o tom, že tu týrám psy, mi jen škodí. Teď jsem třeba přišel o sponzorský dar 300 kilo psího krmení, protože už s námi dárci nechtěli mít nic společného,“ posteskl si Vávra.

Na útulku se vydělat nedá, říká provozovatel

Snaha některých měst spojit se proti němu a zřídit si vlastní útulek ho ale nechává chladným. „Je mi 61 let a než si něco zřídí, budu dávno v důchodu. A oni pak poznají, že na útulku se vydělávat nedá,“ prohlašuje Vávra.

Za Vávru se postavil i místní veterinář Jaroslav Šeps, který zvířata v Dobranově dlouhodobě ošetřuje. „Jde o zbytečnou nebo záměrnou psychózu. Lidé posuzují stav svého našamponovaného pejska, který žije v obýváku, se zatoulaným psem v útulku. To prostě nejde, útulek je útulek, ten v Dobranově nebo kdekoliv jinde v republice,“ zdůrazňuje Šeps.

Epidemie průjmového onemocnění se v útulku objevila zhruba před šesti roky, od té doby zde nebyla jediná nákaza. „Podobně jako lékaři u lidí, jsem jako veterinář povinen hlásit každé podezření na týrání, s ničím takovým jsem se tu ovšem nesetkal, nic takového se v Dobranově nezjistilo,“ ujistil doktor Šeps.