V plánu je zatím pětipatrový dům a tři patra podzemních garáží. V přízemí budou...

V plánu je zatím pětipatrový dům a tři patra podzemních garáží. V přízemí budou kanceláře, zbytek připadne na byty. | foto: archiv

Novostavba zhyzdí centrum Liberce, protestují lidé a podepisují petici

  • 12
Zachraňme jedinečného ducha Papírového náměstí, volají lidé v Liberci. Stovky jich kvůli tomu sepsaly petici, která dorazila na radnici. Nesouhlasí v ní se stavbou bytového domu, který podle nich zcela zabije atmosféru čtvrti v centru města.

Pod petici se podepsalo kolem 650 lidí. Jejím autorem je spolek Zbytek, jehož členové za „Papírák“ bojují dlouhodobě.

„Nevadí nám, že se tady bude stavět, ale jde nám o to, jak a co. Bytový dům má mít přemrštěné rozměry, co do délky i výšky to bude v této lokalitě neúnosné. Bojíme se, že čtvrť to úplně zabije,“ upozornil architekt Jiří Žid, jeden z členů spolku Zbytek.

Papírové náměstí i jeho okolí rozhodně nepatří v Liberci k výstavným místům. Většina domů je tu zdevastovaná a v katastrofickém stavu. „Přesto je svými úzkými a křivolakými uličkami jedinečná a má svůj historický charakter stejně jako pražská Malá Strana,“ upozorňují autoři petice.

„V tuto chvíli jsme vyhráli. Byli jsme i u primátora a teď se dům stavět nebude,“ řekl další člen spolku Zbytek Rudolf Hůlka.

Bytový dům, jehož investorem je španělská firma Talcovi Properties, počítá se 110 byty, kancelářemi a podzemním parkovištěm, zasáhnout má až do ulic Lucemburská a Na Poříčí.

„Ten dům patří jinam, do nějaké modernější čtvrti. Je příliš velký a málo rozmanitý, nemá žádný vnitřní dvůr, má jednolitou fasádu. Vůbec do tohoto území nezapadá. Navíc hrozí, že pak přinutí další budoucí investory pokračovat v tomto stylu sídlištní výstavby. Tato čtvrť je přitom unikátní tím, že je obklopena trojicí náměstí,“ upřesnil architekt Žid.

Investor se sejde ze zástupci nespokojených občanů

Podle aktivistů není cílem petice výstavbu na Papírovém náměstí zastavit. Chtějí jen přinutit zahraničního developera k tolerantnějšímu a ohleduplnějšímu přístupu k této čtvrti.

Protesty, které výstavbu domu provázejí, našly zastání i u libereckých radních. V listopadu loňského roku už poslali investorovi svůj nesouhlas s umístěním stavby a s připojením na inženýrské sítě i komunikace.

„Pokračujeme dál v jednání s investorem, uspořádali jsme jeho setkání se zástupci nespokojených občanů. Shodli jsme se na tom, že nikdo neříká, že by se tam nemělo stavět, ale že by se ten projekt měl trochu upravit,“ zmínila Karolína Hrbková, náměstkyně libereckého primátora.

Město se chce také zapojit

Město prý hledá i způsob, jak se do výstavby domu samo zapojit. Jednou z možností je využít například dotace z Integrovaného programu rozvoje území.

„S největší pravděpodobností se nějak dohodneme. Investor změní projekt a my najdeme způsob, jak na něm s ním spolupracovat,“ dodala náměstkyně.

Architekt Filip Horatschke, který je autorem návrhu domu, ale tvrdí, že není žádný důvod pro protesty. Stavbu odsouhlasili prý i památkáři.

„Investor má všechna povolení, kromě tedy stavebního, a zatím nemá v úmyslu dům nijak zmenšovat. Ale s městem v kontaktu je, tak uvidíme,“ prohlásil architekt.

V plánu je zatím pětipatrový dům a tři patra podzemních garáží. V přízemí budou kanceláře, zbytek připadne na byty.

„Myslím, že tak ze dvou třetin využijí garáže nájemníci, zbytek pak bude k dispozici pro ostatní řidiče. Tím se může uvolnit i parkování na náměstí,“ upozornil architekt.