Lidé se bojí, že z okolí jablonecké přehrady zmizí zeleň. (ilustrační snímek)

Lidé se bojí, že z okolí jablonecké přehrady zmizí zeleň. (ilustrační snímek) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Neberte nám louky a zeleň u přehrady, protestují obyvatelé Jablonce

  • 3
Každý den přibude pod elektronickou peticí za záchranu luk kolem jablonecké přehrady zhruba 50 podpisů. Místní lidé ji spustili kvůli tomu, že v návrhu nového územního plánu se s lukrativními pozemky počítá pro občanské vybavení, tedy pro sport a rekreaci, zatímco dosud to byly pláže, parky a lesoparky.

 „Mohla by tak na nich vzniknout například uzavřená hřiště nebo jiné atrakce. Louky by potom už nemusely být všem volně přístupné,“ upozorňuje za autory petice Simona Jašová.

Petice, již získala podporu šesti stovek lidí, se rychle šíří díky sdílení na sociálních sítích. „Louky jsou a budou naše,“ připsala pod ni Jana Češková. Miloš Srna zase poznamenal, že zachránit zbylé zelené plochy u jablonecké přehrady by mělo být pro každého Jablonečana samozřejmostí.

„Petici předáme novému zastupitelstvu na konci roku. Až se všichni v rolích zastupitelů trochu usadí a rozkoukají,“ dodala Jašová.

Spolu s dalším spoluautorem petice Romanem Rákosníkem se obávají, aby se neopakovala stejná situace jako před 20 lety. V roce 1994 podepsalo 4868 lidí petici na záchranu louky mezi stadionem v Břízkách a poloostrovem Tajvan.

Bude petice k něčemu?

Navzdory silnému odporu veřejnosti tam ale přesto vyrostlo další fotbalové hřiště s následnou infrastrukturou, které využívá jen úzká skupina lidí. „Dnes hrozí podobný osud posledním třem loukám na východním břehu přehrady, na Tajvanu, u Slunečních lázní a u hráze,“ tvrdí oba shodně.

Ekologové už podali podnět na odbor hospodářského a územního rozvoje. Náměstek primátora Petr Vobořil, pod něhož odbor spadá, ho předal zpracovatelům územního plánu. „Jen na to ale nechceme spoléhat,“ podotkla Jašová, která vede Středisko ekologické výchovy Český ráj a dříve bývala aktivistkou Dětí Země.

Koncept nového územního plánu pro Jablonec byl projednaný v roce 2011 a odsouhlasený v roce 2012. Nový územní plán bude ale schvalovat až nové zastupitelstvo zřejmě začátkem příštího roku.

„Tomu ale musí předcházet veřejné projednání, a po něm bude následovat zapracování připomínek,“ upřesnila mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Podle ní nelze vyloučit, že kvůli obměně zastupitelstva se celý proces pozdrží.