Pivovar ve Cvikově je uzavřen od roku 1968.

Pivovar ve Cvikově je uzavřen od roku 1968. | foto: Zákupák

Žízeň Českolipska po pivovaru končí. Ve Cvikově chtějí vařit Luž a Klíč

  • 1
Pivovary ve Svijanech, Vratislavicích, Malém Rohozci, Harrachově, Harcově a Krásné Studánce dostanou dalšího do party. Napřesrok se v Libereckém kraji začne vařit pivo ve Cvikově a Českolipsko tak zmizí z mapy okresů, kde není žádný pivovar.

"Jiří Jakoubek mladší u nás obnoví právě pivovar, zavřený před čtyřiceti pěti lety," řekl cvikovský místostarosta Jaroslav Švehla.

Jakoubkovým patří v Novém Boru firma Jakub. "Nebojím se, že by Jakoubkovi mladšímu plány s pivovarem nevyšly. Společnost Jakub je totiž kapitálově silná."

Rodinná firma Jakub podniká s elektromateriálem a elektrosoučástkami a její roční obrat se pohybuje okolo dvou miliard korun.

Působí nejen na českém trhu, zboží vyváží do Německa, na Slovensko nebo do Chorvatska a Slovinska.

"Jsme rodinná firma," uvedl Jakoubek. K pivu má blíž, než by se ze specializace firmy Jakub na elektro zdálo. "Vystudoval jsem vysokou školu chemicko-technologickou, obor výroba piva," prozradil Jakoubek.

Státnice udělal před více než dvaceti lety. Myšlenka na založení pivovaru ho napadla zhruba před rokem, kdy se bavil se svým bývalým spolužákem o trhu s pivem.

Shodli se, že přibývá lidí, kteří nechtějí levná europiva od velkých koncernů, a tak hledají speciály.

V zavřeném pivovaru se kdysi pěstovaly žampiony

"V uplynulých letech se zavřelo hodně pivovarů a změnily se v barabizny," upozornil Jakoubek. "Začal jsem hledat nějaký volný a když jsem jel kolem cvikovského, viděl jsem na něm ceduli Na prodej. Prošel jsem si ho a líbil se mi."

Zchátralý areál, kde se kdysi pěstovaly žampiony, Jakoubek koupil. Do jeho obnovy vloží desítky milionů korun a první pivo by rád udělal už v červnu příštího roku.

"Budeme vařit přirodní nepasterizovanou dvanáctku a desítku plzeňského typu," dodal Jakoubek. "A také sedmičku pro okolní sklárny. Od cvikovského pivovaru ji braly hlavně před druhou světovou válkou."

Jakoubek si stanovil dvě mety. Zpočátku by rád dělal pět tisíc hektolitrů ročně a za nějaký čas až deset tisíc hektolitrů ročně.

Pro srovnání - Svijany vyrábějí přibližně 600 tisíc hektolitrů, Vratislavice asi 50 tisíc hektolitrů a harrachovský Novosad a syn přibližně 1 300 hektolitrů.

Cvikovský pivovar poskytne práci asi dvaceti lidem. Spolumajitelem, ředitelem i sládkem se stane Jakoubkův spolužák z vysoké školy, muž s dlouhou praxí v pivovarnictví.

"Pivovar má vlastní pramen vody sedmdesát metrů pod zemí," prozradil Jakoubek. "Patří k němu i dva rybníky. V pivovaru vybudujeme i vlastní hospodu, kam se vejde až dvě stě hostů. V budoucnu počítáme i s penzionem a zahradou."

Pivovar počítá i s exkurzemi pro turisty

V pivovaru plánuje Jakoubek i koncerty, společenské akce. Turistům nabídne, aby do pivovaru chodili na exkurze.

"Mohli bychom se spojit se sklárnami, kam turisty pouštějí, a připravit společně s nimi společný program," konstatoval Jakoubek.

Jakoubek dá svým pivům jména podle nejznámějších okolních kopců - Klíč a Luž. Doufá, že se mu je povede prodávat i do nedalekého Německa.

"Škoda jen, že komunismus a divoký kapitalismus po roce 1989 zanechaly na pivovaru smutné stopy," posteskl si Jakoubek. "Jeden z předchozích majitelů nechal rozřezat krásnou měděnou varnu a prodal ji do sběru. Co bychom my za ni dnes dali..."

Místostarosta Švehla Jakoubkovi fandí "Zloději vyřezali z bývalého pivovaru skoro všechno železo a kdyby ho Jakoubek nekoupil, za deset let by spadnul," poznamenal.