Pivovarník Marek Vávra začal ve Frýdlantu opět vařit pivo.

Pivovarník Marek Vávra začal ve Frýdlantu opět vařit pivo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vzkříšený pivovar pod zámkem vaří pivo už rok. Chystá rozšíření výroby

  • 1
Znovuvzkříšený frýdlantský pivovar, který leží u řeky Smědé pod zámkem, vaří už rok pivo a nestíhá. Bude rozšiřovat výrobu. Paradoxně nezískal nejvíc příznivců na Frýdlantsku nebo Liberecku, ale táhne pivařské fajnšmekry v Praze nebo v Brně.

Loni v dubnu začal pivovar poprvé vařit pivo na své technologii v původních a nově opravených prostorách pod frýdlantským zámkem a roční výstav je dvanáct set hektolitrů. Letos chce výrobu více než zdvojnásobit.

„Už během prvních šesti měsíců jsme se dostali na maximální výstav, který naše současná minipivovarská technologie umožňuje. Nečekali jsme to takto rychle. Výrobu v nejbližších měsících rozšíříme na tři tisíce hektolitrů. Nestíháme totiž uspokojit poptávku,“ přiblížil majitel pivovaru Marek Vávra.

Původní produkce pivovaru byla desetkrát větší, snem majitele je dostat se jednou na deset tisíc hektolitrů. „Rádi bychom se dostali na hranici minipivovaru a malého průmyslového pivovaru,“ doplnil Marek Vávra.

To ale současné prostory pivovaru neumožňují. Jedná se totiž zároveň o školní pivovar, kde probíhají rekvalifikační kurzy a slouží i pro ty, kdo se chtějí naučit vařit pivo.

Rozšiřování? Záleží na úvěru nebo dotacích

V plánu je proto další rozšiřování. Závisí ale na tom, jestli se pivovaru podaří sehnat úvěr nebo evropské dotace. Přípravné stavební práce v místech, kde dříve bývaly ležácké sklepy, už začaly.

Přestože měl pivovar od začátku ambice prorazit v regionu, zatím má největší úspěch za hranicemi kraje. Většina objednávek pochází z pivoték v Praze a Brně. Podle Marka Vávry je to až 80 procent produkce.

„V regionu jsme bohužel stále poměrně málo. Asi proto, že je naše pivo dražší. Trochu nás to mrzí, protože třeba osmička nebo desítka jsou piva, kterými jsme cílili právě na tento region. Věříme ale, že si k nám lidé najdou cestu i v Libereckém kraji,“ dodal Vávra.

Místa, kde se čepuje Albrecht, se zatím dají počítat na prstech. Pivo točí přímo v pivovaru, ve Frýdlantu je na dalších třech místech, mimo jiné v Jazzové osvěžovně.

V Liberci se pivo Albrecht dá koupit v pivotéce v Široké ulici, v barech Azyl, Vokno nebo v klubu divadla F. X. Šaldy. Nově bude i v jablonecké restauraci U Tří panáků.

„Dvakrát jsem měl jejich černé pivo a lidem chutná, vždycky jsem Albrechta hned prodal. Je pravda, že by to asi nešlo každý den, je o deset korun dražší než černý Rohozec,“ zhodnotil frýdlantské pivo hostinský Stanislav Voldřich z restaurace Na Kopečku.

Albrecht nebude chybět na letošních Valdštejnských slavnostech ve dnech 15. - 17. května, lidé si budou moci koupit všech osm druhů piv.

Pivovar také bude zájemce provádět po areálu a lidé se dostanou i do míst, která zatím při předchozích dnech otevřených dveří nemohli vidět.

Ve zrekonstruovaných sklepích si budou moci prohlédnout výstavu neziskové společnosti Archa 13 o archeologických objevech Frýdlantska a Liberecka.

Hlavním sládkem pivovaru je Jiří Strnad, který před lety ladil chuť libereckého Vratislavu nebo piva vařeného v Kutné Hoře. I díky němu se pivovaru navzdory jeho krátké novodobé historii podařilo uspět v prestižní soutěži Jarní cena českých sládků na Zvíkově.

V kategorii India Pale Ale, což jsou svrchně kvašená anglická piva, získal patnáctistupňový Albrecht IPA (India Pale Ale) první místo.