Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je největším pivovarem v regionu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tady se vaří pivo už 450 let, připomíná speciální ležák ze Svijan

  • 4
Pivo s netradičním názvem 450 bude hlavním tahákem letošních oslav Pivovaru Svijany, kde se začal zlatý mok vařit již před čtyři sta padesáti lety.

"Vymazlili jsme ho loni před Slavnostmi svijanského piva, na kterých jsme ho také poprvé čepovali. Chtěli jsme českým pivařům nabídnout pivo, které chutná a voní po tradičních surovinách," řekl sládek Pivovaru Svijany Petr Menšík.

Návštěvníci měli možnost nejen ochutnat, ale také se k novince v anketě vyjádřit. Mimo jiné mohli navrhnout, jak by se mohlo pivo jmenovat. Sešlo se opravdu hodně názvů a nápadů, ale zvítězila Čtyřistapadesátka.

"Osobně jsem všechny anketní lístky procházel a samotného mě překvapilo, jaké nadšení tehdy pivo vyvolalo," dodal sládek s tím, že podle připomínek ochutnávačů na slavnostech poněkud upravili jeho chuť.

Mercedes mezi svijanskými pivy

Pivo s názvem 450 by se mělo v budoucnosti stát mercedesem mezi ostatními svijanskými pivy. Sice je, stejně jako ostatní svijanská piva, vařené tradičním postupem, ale na jeho výrobu se používá nejen voda z vlastních studní, ale také výhradně humnový slad z malých nezávislých českých a moravských sladoven.

"Nejdůležitější je však použití chmele z vyhlášené oblasti Polepských blat. Jedná se o tradiční Osvaldův klon Žateckého poloraného červeňáku, který dává čtyřistapadesátce chuť a vůni charakteristickou pro poctivé české pivo z poloviny minulého století," vysvětluje sládek Menšík.

Chmel na výrobu piva ve Svijanech pochází z vlastních zdrojů. První chmelnici koupil pivovar již v roce 2006. Od té doby rozšířil jejich plochu na šedesát hektarů a stále zakládají nové.

Chmel je v Česku na vymření

"Čtyřicet procent z této plochy je původní nepřešlechtěný chmel, který je v Česku již pomalu na vymření. Proto chceme jeho plochu postupně rozšiřovat až na padesát procent," připomíná ředitel pivovaru Roman Havlík.

Nové pivo, kterým chtějí Svijany oslavit výročí první uvařené várky, by se mělo v budoucnosti stát chloubou pivovaru. Proto ne každá restaurace nebo hospoda, ho budou moci čepovat. Vedení Svijan nastavilo přísná pravidla, která zatím splňuje jen sedmdesát podniků v celém Česku.

"Čtyřistapadesátka se například musí čepovat z plnoprůtokové pípy Nostalgie, nesmí se při tom používat klasický vzduchový kompresor, nebo oxid uhličitý. Pouze biogen, což je směs dusíku a cé ó dvojky. Další podmínkou je, že se musí dávat do sklenic, které jsou k tomu určené," vypočítává sládek Petr Menšík.

Stejný obsah alkoholu jako Máz

Pivo 450, které má stejný obsah alkoholu jako tradiční Svijanský Máz (4,8 %), nebude jediná připomínka letošního výročí.

"Připravili jsme také Den otevřených dveří, který bude 8. května, a který bude moderovat Ondřej Hejma. Další akcí jsou Slavnosti svijanského piva, které letos slaví pětadvacáté narozeniny," dodává mluvčí pivovaru Petra Winklerová.