Chátrající budovy bývalého pivovaru.

Chátrající budovy bývalého pivovaru. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Plán velkolepé opravy českolipského pivovaru zkrachoval. Radnice je proti

  • 4
Zdá se, že měšťanský pivovar, jehož ruina straší v českolipské Moskevské ulici, dříve spadne, než jej někdo zachrání. Zastupitelé totiž na svém posledním zasedání odmítli nabídku pražských podnikatelů Michala Simkaniče a Petra Sokola, kteří chtěli do projektu obnovy budovy zapojit město.

To mělo zajistit až devadesátiprocentní zisk dotací, než kdyby o ně žádali sami. Oba nadšenci odjeli s nepořízenou a v otázce budoucnosti pivovaru tak nadále zůstává nejasno.

Důvodem jsou peníze. Rekonstrukce celého areálu byla vypočtena na bezmála půl miliardy korun, které se měly čerpat právě z EU. Nejprve by ale město muselo pivovar koupit. A do toho se nikomu nechce.

„Oživit pivovar je myšlenka, která se mi líbí. Ale investovat peníze do projektu, o kterém zatím nic nevíme a rozhodovat se na základě dojmů, to odmítám. To, co oba pánové předložili, není projekt, ale spíše nedopracovaná vize a všechno to na mě působí nedůvěryhodně,“ zdůvodnila starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD), proč hlasovala proti myšlence majetkového vstupu města do projektu.

Výjimečně si tak notovala i s opozicí, která se také přiklonila k ukončení jednání s oběma podnikateli. Tomáš Vlček (SLK) dokonce označil nápad na rekonstrukci pivovaru za směšný.

„Tvrdí, jak jsou zajištění podnikatelé, ale vše by mělo hradit město a nést veškeré riziko. Myslí si, že by pivovar město koupilo za dvacet milionů, což je nesmysl. Vtipný a průhledný je i jejich plán, že mají vzniknout dvě společnosti - jedna co platí, tedy město, a druhá, co provozuje, a slízne smetanu,“ vyjádřil se opoziční zastupitel.

Vzletné vize na rekonstrukci pivovaru

Vize na rekonstrukci pivovaru přitom byly skutečně vzletné. Kromě samotného pivovarského provozu s restaurací zde mělo vyrůst kulturně společenské centrum s divadlem, muzejní expozice pivovarnictví, vzdělávací a školící středisko, welness centrum s pivními lázněmi, bazén, hotel a prodejna regionálních produktů.

Podle projektu měl komplex stát v roce 2018. Ani tato náplň ale zastupitele neoslnila.

„V jejich projektu jsou samé nesmysly. Lípa má dva bazény, nepotřebuje další, neuživí se tu další bowling, whirlpool. Prostě pokud chtějí pivovar, tak ať bardi střádají a koupí si ho, jako to udělali nedávno podnikatelé ve Cvikově nebo Frýdlantu,“ komentoval Tomáš Vlček.

Oba podnikatelé byli z neúspěchu při jednání v rozpacích. Nejvíce je zklamalo, že město odmítlo byť pouhé další pokračování jednání o spolupráci.

„Výsledkem bylo sedm hlasů pro, pět proti a jedenáct, kteří se zdrželi. Zbylí dva do plného počtu nehlasovali vůbec. Myslím, že to hovoří za vše. Bohužel se potvrdily informace, že vedení města dnes spíše zápasí samo se sebou a utápí se ve vlastních vnitřních sporech,“ vyjádřil se pro MF DNES Michal Simkanič. 

Město je nestabilní partner, tvrdí podnikatel

„Veřejně nepřiznaná menšinová koalice, opírající se o příležitostné hlasy či o různé „užitečné“ dohody a i pro nás na dálku nepřeslechnutelné pověsti o skrytém řízení města - to vše je pro nás důvodem, že za „nevýsledek“ jednání můžeme být možná jen rádi. V politice možná někdy může platit, že je lepší nestabilní partner než žádný, ale v obchodních vztazích je to přesně naopak,“ dodal. 

Jak dále uvedl, v projektu na revitalizaci pivovaru již utopili značné množství peněz a práce, takže se myšlenky na jeho záchranu nevzdávají.

„Musíme zvážit zbývající dvě možnosti. Buď čekat na to až se město stane stabilním partnerem, který ví, co chce, anebo projekt zkorigovat do ryze komerční báze a řídit se pouze ekonomickým pohledem bez ohledu na zájmy města. Jistě ale všechny napadne i třetí možnost - tento památkově cenný objekt, který je ostudou města, nechat časem spadnout,“ dodal Simkanič.