Na snímku stavbyvedoucí Petr Minařík.

Na snímku stavbyvedoucí Petr Minařík. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Cvikovské pivo má zpoždění. Luž a Klíč budou lidé pít až za několik týdnů

  • 2
Úpadek kdysi slavného cvikovského pivovaru se chýlí ke šťastnému obratu. Práce na jeho záchraně se však o opozdily a první pivo bude na světě pravděpodobně až koncem listopadu. Původně mělo dozrát na začátku října.

„I tak považuji za zázrak, že se pivovar otevře ještě letos. Není jednoduché vyhovět tvrdým požadavkům na hygienu nebo bezpečnost práce a získat všechna další povolení,“ říká cvikovský místostarosta Jaroslav Švehla. „Ještě před rokem byl pivovar v hrozném stavu. Nový majitel tam odvedl obrovský kus práce.“

Cvikovský pivovar křísí novoborská společnost Jakub. Od chvíle, kdy se tam přestalo vařit pivo, uplynulo 46 let. „Na rekonstrukci pivovaru se ještě pracuje, ale technologie už je hotová. Spustili jsme ji zatím ve zkušebním provozu,“ tvrdí Jiří Jakoubek, generální ředitel společnosti Jakub.

„Konečně budeme moci začít dělat pivo. Předpokládáme, že pivovar s restaurací otevřeme 22. listopadu.“

Podle Jakoubka se do pivovaru 80 let nic neinvestovalo a společnost ho koupila loni v létě jako ruinu. V posledních dnech připomínal pivovar lidské mraveniště. Venku i v útrobách pivovaru pracovalo okolo stovky řemeslníků, dělníků i techniků.

Nechceme tu vystavět Potěmkinovu vesnici

„Nezblázníme se z toho, že budeme mít pivo o necelé dva měsíce později,“ řekl Jakoubek. „Nechceme dělat nějakou Potěmkinovu vesnici, tvářit se, že už vlastní pivo máme a vozit ho sem z nějakého jiného pivovaru.“

Švehla nepovažuje zdržení při obnově pivovaru za nic divného. „Ještě loni by mě nenapadlo, že pivo se tady začne dělat letos na podzim,“ uvádí místostarosta.

Pivovar už nyní zaměstnává deset lidí. „Poslali jsme je v srpnu na dvoutýdenní zaškolení do pivovaru Kácov, který se podobá tomu našemu,“ prozrazuje Jakoubek.

Spolumajitelem, ředitelem i sládkem cvikovského pivovaru je Jakoubkův spolužák z vysoké školy, muž s dlouhou praxí v pivovarnictví. Jakoubek chce, aby se pivovaru vrátila co nejvíce jeho původní podoba.

Historické plány nakonec našli

Naštěstí se našly jeho historické plány. „Při rekonstrukci používáme materiály, s nimiž se pracuje při rekonstrukcích památek,“ podotýká Jakoubek. „Například na fasádu se nanášela vápenná barva a roztírala se postaru štětkou.“

Ve Cvikově by jednou rádi vařili až třicet tisíc hektolitrů ročně. Pro srovnání - Svijany vyrábějí přibližně 600 tisíc hektolitrů, Vratislavice asi 50 tisíc hektolitrů a harrachovský Novosad a syn přibližně 1 300 hektolitrů.

Cvikovský pivovar má vlastní pramen vody sedmdesát metrů pod zemí. Patří k němu i dva rybníky. Jakoubek počítá v pivovaru rovněž s penzionem a zahradou. Plánuje v něm koncerty a další společenské akce. Pivovar otevře pro exkurze a rád by se spojil s okolními sklárnami a připravil s nimi pro turisty společný program.

Z původního pivovaru nezůstalo ve Cvikově bohužel skoro nic nic. Jeden z předchozích majitelů nechal po roce 1989 rozřezat krásnou měděnou varnu a prodal ji do sběru. Majitel však sehnal z likvidovaného německého pivovaru padesát let staré unikáty - váhu na slad a měděné scezovací korýtko.

Rodinná firma Jakub podniká s elektromateriálem a elektrosoučástkami a její roční obrat se pohybuje okolo dvou miliard korun.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.