Igor Rattaj v lyžařském areálu na Ještědu.

Igor Rattaj v lyžařském areálu na Ještědu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Slovenský miliardář chce na Ještědu kácet, aby mohl rozšířit sjezdovky

  • 99
Velkolepé plány slovenského miliardáře s ještědským areálem mohou narazit na změnu územního plánu. Tu totiž potřebuje k tomu, aby vybudoval nové sjezdovky, lanovky i nádrže na vodu.

Když je hodně lidí, nemá jim co nabídnout. Lyžařský areál na Ještědu trápí hlavně skutečnost, že v okamžiku, kdy lanovky vyvezou na sjezdovky tisíce lyžařů, hrozí, že se mezi sebou při jízdě umačkají.

Na jedno z nejbolavějších míst střediska nabízí nyní lék slovenský miliardář Igor Rattaj a skupina Tatry Mountain Resort (TMR).

Lanovky, sjezdovky, vleky i skokanské můstky a zázemí si chce od města pronajmout na pětadvacet až třicet let. Za to do kopce nainvestuje přes půl miliardy korun.

Jejich plány počítají s rozšířením tratí, s jejich osvětlením i moderním systémem zasněžování. Jenže územní plán zatím počítá jen s vybudováním sjezdovky Skalka. Všechny ostatní nápady jsou závislé na tom, zda budou zastupitelé ochotni schválit změnu plánu.

„Smysl by mělo rozšíření i dalších sjezdovek a postavení dvou nových modrých, a to i na Pláni. Nutné je také vybudování nádrže na zasněžování, kdy jsme si vytipovali dvě možná místa pro jejich umístění,“ upozornil Bohuš Hlavatý, generální ředitel a předseda představenstva TMR.

„Bez nádrží nebudeme mít dostatečné množství vody, abychom zvládli areál zasněžit do maximálně pěti dní. S tím souvisí i modernizace zasněžování, nové rozvody, nové koncové zařízení, které dokáže vyrobit sníh už při minus třech stupních,“ zdůraznil ředitel.

Výkon čerpací stanice se bude muset zvýšit o 60 procent

Nutné tak bude zvýšit výkon čerpací stanice o zhruba šedesát procent, doplnit dvě čerpadla a kompresory a zakoupit i software, kterým se bude zasněžování rychleji a automaticky ovládat.

Současných dvacet hektarů sjezdovek je podle Hlavatého málo, navíc jsou úzké a co se týče obtížnosti patří do kategorie červeno-černé. Přitom dnešní trend je nabízet v areálech i dostatek modrých sjezdovek, vhodných pro začínající a méně zdatné lyžaře.

V návrhu modernizace areálu je i výměna čtyřsedačkové lanovky na Černý vrch za šestisedačku a přeložení dvojsedačky na Pláni tak, aby byla její vrcholová stanice u konečné lanovky Skalka. Jenže i to je vázané na změnu územního plánu.

„Zatím nevymysleli nic, co bychom my už tenkrát nevěděli, akorát jejich plány jsou trochu velkolepější. Jako velké plus určitě vnímám, že chtějí osvětlit více sjezdovek a Liberečanům tak dát možnost jít si večer na Ještěd zalyžovat, aniž by se museli tísnit na jedné dvousetmetrové trati. To může na kopec přilákat mnohem více lidí, než dnes,“ prohlásil Jiří Kittner, bývalý primátor Liberce, za jehož vlády vstoupil na Ještěd se svou společností Snowhill Karel Vacek.

A i on plánoval nové sjezdovky. „Jenže i když můžete být jako město v souladu s investorem, tak když narazíte na nesouhlas ochranářů i Lesů, tak s tím nenaděláte nic,“ upozornil exprimátor na problém, s nímž se může setkat i nový investor.

Koaliční zastupitel má o investici pochybnosti

Také Jaromír Baxa, zastupitel za koaliční hnutí Změna má zatím pochybnosti, zda TMR do Liberce pustit.

„Měl jsem dosud možnost vidět jenom nějakou pracovní verzi smlouvy, a tam byla sankce ve výši pěti milionů euro v případě, že do dvou let nedojde ke schválení změny územního plánu, která povolí nové sjezdovky a lanovky. A tato částka by měla být splatná do čtrnácti dnů. Má jít o jakési kompenzace za investice,“ zmínil zastupitel s tím, že takový návrh by určitě nepodpořil.

Jenže primátor Liberce Tibor Batthyány tvrdí, že smlouva se teprve ladí a obě strany zkoušejí, co si mohou dovolit.

„Už jsme ale jasně řekli, že se k tomuto požadavku nehodláme zavázat. Nemáme územní plán úplně pod palcem, nemůžeme dotčené orgány státní správy ovlivňovat, takže na to nemůže být navázána ani žádná sankce,“ vysvětlil primátor.

„Jsme ve fázi, kdy jsme chtěli záměr TMR představit veřejnosti a zastupitelům, zatím ještě není na stole žádná definitivní podoba smlouvy. Nejdříve si musíme jako město říci, zda TMR jako investora do Liberce vůbec pustíme,“ upozornil primátor.

Zastupitelstvo pak podle něj bude schvalovat záměr, smlouvu o spolupráci a nájemní smlouvu.