U krajského úřadu v Liberci chybí dostatek parkovacích míst.

U krajského úřadu v Liberci chybí dostatek parkovacích míst. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

U sídla kraje chybí místa pro auta. Vyřešit to má velký parkovací dům

  • 17
Liberecký kraj chce u svého sídla postavit pětipodlažní parkovací dům. Náklady na stavbu se odhadují na 78 milionů korun. Měl by 183 míst a má vyřešit problém s parkováním v okolí úřadu.

Podle záměru má vyrůst na pozemku „za závorou“, kde je dnes pro auta 40 míst. V záměru se počítá s tím, že železobetonová stavba vedle parčíku obroste zelení.

Potřeba parkovacích míst podle vedení kraje naroste hlavně po dostavbě Evropského domu.

„Je to oblast, kde je nedostatek parkovacích míst pro zaměstnance už dnes a v budoucnu se problém ještě zvýší,“ řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové). Návrh se podle něj řešil už v době vzniku krajských úřadů.

Podle představ kraje by parkovací dům mohli od pátečního podvečera do neděle využívat Liberečané i turisté. „Kvůli návratnosti počítáme s tím, že nebude úplně zadarmo ani pro úředníky,“ zmínil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové).

Krajští zastupitelé už schválili uvolnění milionu korun na projektovou dokumentaci a geologický průzkum. V blízkosti totiž teče Nisa. I proto se parkovací místa nemohou schovat pod zem. Teprve průzkum ukáže, zda bude možné stavět.

Podle opozice ale přibude skutečně jen sto míst

Jenže krajské opozici se návrh nelíbí. Podle ní ve skutečnosti přibude jen sto míst.

„Návrh na stavbu parkovacího domu mi přijde jako obrovské plýtvání veřejnými penězi. Nebyly předloženy jiné varianty řešení a ani po opakovaných dotazech Starostové nevysvětlili, z čeho vycházejí, když mluví o potřebě další stovky parkovacích míst,“ uvedla Zuzana Kocumová.

Kraj uvádí, že náklady na jedno parkovací místo včetně komunikací budou 429 tisíc korun. Změna tvrdí, že dům vyjde na 100 milionů a jedno místo na milion. Počítá i s parkovými úpravami nebo vyřešením dopravního napojení.

„Míst pro parkování by přibylo jen sto, jedno nové místo by tak vyšlo na rovný milion korun,“ tvrdí Kocumová.

Podle ní lze sto milionů investovat efektivněji. Třeba do výstavby důstojného sídla záchranné služby. „Desítky milionů zbudou i na projekty pečující o životní prostředí,“ říká.

O případné stavbě rozhodnou až noví zastupitelé.