„Je až šokující, jak vypadají okna třeba Kapském Městě. I luxusní hotely mají...

„Je až šokující, jak vypadají okna třeba Kapském Městě. I luxusní hotely mají jen jednoduché sklo, s triviálním kováním, zrezivělým zavíráním, které připomíná systém králíkárny,“ popisuje jednatel firmy Pavlů-Complex Miloš Pavlů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Afriku už brzy čeká doba plastová. Díky malé firmě na okna z Liberce

  • 3
Senzační úspěch se podařil malé rodinné firmě z Liberce. V Jižní Africe díky ní vzniká dosud neexistující byznys s plastovými okny. Jako úplně první na světě vyprojektovala v Jihoafrické republice továrnu na izolační skla a plastová okna a dodala do ní potřebné stroje.

Hodnota zakázky se pohybuje kolem 45 milionů korun. Výrobce plastových oken s izolačními dvojskly v Jihoafrické republice dosud neexistoval. Stavebníci je museli vozit z Evropy. Většina budov tu má okna dřevěná nebo kovová s jednoduchými skly.

„Je až šokující, jak vypadají okna třeba v jinak krásném Kapském Městě. I luxusní hotely mají jen jednoduché sklo, s triviálním kováním, zrezivělým zavíráním, které připomíná systém králíkárny. Kromě špatné tepelné izolace nejsou tato okna bezpečná,“ popisuje jednatel firmy Pavlů-Complex Miloš Pavlů.

Navíc vůbec netlumí hluk zvenčí. „Především tam mají obrovské úniky tepla. Tamní elektrárna přitom nestíhá a třikrát v týdnu vypíná na čtyři hodiny proud. Díky plastovým oknům se zlepší kromě tepelné izolace celá řada dalších vlastností. Třeba i to, že okna se nebudou muset každé dva roky natírat. Povrch dřevěných oken kvůli klimatickým podmínkám nesmírně trpí.“

Jednoduchá skla v létě nedostatečně chrání před slunečním žárem a značná část výkonu klimatizace jde vniveč. V zimě klesá teplota mnohde až k nule a ven zase uniká teplo.

Námluvy s investorem, stavební společností v Jihoafrické republice, trvaly dva a půl roku. Výsledkem je nová továrna ve městě Atlantis, 40 kilometrů od Kapského Města. Rozkládá se na ploše úctyhodných rozměrů 300 krát 150 metrů.

Liberecká společnost do ní dodala technologii na výrobu plastových oken a dvojskel. Na míru bylo v Německu a České republice vyrobeno padesát strojů. Do Afriky putovaly lodí ve 12 kontejnerech. Montáž a uvedení do provozu zabraly měsíc.

Ve výrobě pracuje dvaatřicet zaměstnanců, většinou žen. Mají maximálně ulehčenou práci, celý provoz řídí počítače. Liberecká firma je díky nim schopná na dálku provádět i diagnostiku a opravy strojů.

240 oken denně

Linky jsou denně schopné vyrobit 240 oken. V dohledné době se ale plánuje téměř trojnásobné rozšíření výroby. Miloš Pavlů očekává podobný boom, jaký zažila východní Evropa v 90. letech. Do JAR se tlačí další světové firmy.

Příští rok je v plánu zprovoznění povrstvovacího stroje, který umí imitovat jakýkoliv povrch. Jisté ale je, že okna pro Jihoafrickou republiku budou především bílá.

„V JAR je velmi silné sluneční záření. Třeba u hnědého okna se zvyšuje povrchová teplota až na osmdesát stupňů a může to pak být problém. I tak tam musí být tropické PVC s dobrou stabilizací na UV záření,“ dodal Pavlů.

Při výrobě plastových oken v JAR se musí počítat i s velkými výškovými rozdíly. Zatímco Kapské Město leží v úrovni moře, Johannesburg je o sto metrů výš než Sněžka.

„Problém je v tom, že když se vyrobí izolační sklo v Kapském Městě v nadmořské výšce nula a převeze se do sedmnácti set metrů nad mořem, kde je nižší atmosférický tlak, sklo může prasknout. Už při výrobě se musí nasimulovat tlak Johannesburgu, aby na to sklo bylo připraveno,“ uzavřel Pavlů.