Po bouřlivých diskusích, jak naložit s komunistickou mozaikou na průčelí domu u

Po bouřlivých diskusích, jak naložit s komunistickou mozaikou na průčelí domu u náměstí, se zastupitelstvo Semil rozhodlo doplnit ji citátem amerického filozofa španělského původu George Santayany a posunout tím její význam. | foto: Město Semily

Srp a kladivo v Semilech přežily další hlasování. Doplní je text zákona

  • 9
Rudá hvězda se srpem a kladivem na průčelí domu u semilského náměstí se opět dostala na jednání tamního zastupitelstva. Bývalý starosta František Mojžíš komunistické symboly navrhl odstranit. Doplnění mozaiky filozofickým citátem, které zastupitelstvo schválilo před půl rokem, mu přijde nedostatečné.

"Kdyby bylo po mém, tak už by tam ta hvězda nebyla a život by šel dál. Nejlépe by bylo vzít hydraulickou ruku a otlouct to nebo sundat, aby od toho byl pokoj," říká Mojžíš. Pro takový návrh ale byli jen dva z 15 přítomných zastupitelů.

Semilská mozaika

70. léta - 4 x 4 metry velká mozaika se objevuje na průčelí domu u křižovatky.

1990 - Mozaiku zakrývá reklamní panel.

duben 2009 - Firma neplatí za pronájem a panel mizí, mozaika se znovu objevuje.

červen 2009 - Lidé v anketě nejčastěji volí nahrazení plastiky městským znakem, další možností je památník nesvobody. Zastupitelé se v červnu ani v září neshodli.

listopad 2011 - Zastupitelstvo Semil schválilo doplnění mozaiky citátem.

prosinec 2011 - Tomáš Trojan kvůli mozaice podává trestní oznámení.

únor 2012 - Policie neshledává porušení zákona. Novinář Ivan
Brezina na náměstí na protest rozbaluje svastiku.

duben 2012 - Policie neshledala porušení zákona ani u svastiky.

květen 2012 - Bývalý starosta František Mojžíš neúspěšně předkládá zastupitelům návrh na odstranění mozaiky.

Mozaika pochází ze 70. let minulého století. Po roce 1989 ji překryl reklamní panel, který město nechalo v roce 2009 sundat, protože firma neplatila. Loni v listopadu zastupitelé odsouhlasili, že město mozaiku doplní textem 'Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat' od George Santayany.

"Ten nápis je na můj vkus vytvořený malými písmeny, takže není z větší části města k přečtení. Navíc tam ještě roste smrk, který to zčásti zakrývá. Smysl, aby si lidi dali pozor na komunismus, podle mě uniká," tvrdí Mojžíš.

Zachovat mozaiku a doplnit ji varovným nápisem navrhl starosta a poslanec Jan Farský. A nehodlá na tom nic měnit.

"Jsem pro, ať to tam zůstane. Jsou dvě možnosti, proč to tam lidem vadí. Buď proto, že mají černé svědomí, nebo že to nepochopili. Oběma skupinám to přeji. Ať jim to připomíná hříchy z doby komunismu nebo ať jim to připomíná, že by se měli víc zamyslet," říká Farský.

Oba dva rivalové se přitom vzájemně osočují z toho, že se na mozaice zviditelňují.

"Mě tři nebo čtyři lidé vyzvali, ať na zastupitelstvu neřešíme kraviny. Ne že bych chtěl vyvolávat duchy minulosti a podobně, ale myslím si, že řešení, které tam je, je svým způsobem elegantní, každý se nad tím může zamyslet," komentoval spor zastupitel Karel Krejsa.

Město nyní chystá pro mozaiku ještě jeden doplněk. Pořídí k ní desku s vysvětlujícím textem. Podle starosty Farského bude obsahovat část zákona, který prohlásil komunistický režim za zločinný.