Od 1. dubna letošního roku činí mzda libereckého primátora 70 762 korun.

Od 1. dubna letošního roku činí mzda libereckého primátora 70 762 korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Desítky tisíc korun na odměnách. Tak se v kraji vydělává na politice

  • 7
Dá se na politice vydělat? MF DNES mapovala platy a odměny volených zástupců obyvatel Liberce a Jablonce. Vezmeme-li průměrnou mzdu v Libereckém kraji, která letos v březnu dosáhla na 25 406 korun, jsou na tom politici ve vedení statutárních měst Liberce a Jablonce velmi dobře.

Měsíční odměna libereckého primátora do konce března 68 287 korun a jeho náměstků 60 234 korun. Od 1. dubna letošního roku je podle zákona navýšená na 70 762 korun a odměna náměstků na 62 447 korun.

„Je to nejvyšší úředník magistrátu s obrovskou odpovědností. Řídí firmu o více než 300 lidech,“ říká mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Plat tajemníka, stejně jako odměny vrcholných politiků města se řídí zákonem.

Jablonecký Marek Řeháček vloni v září ke svému základnímu platu ve výši 56 tisíc korun dostal ještě prémii rovných sto tisíc korun.

Cestou, jak si přivydělat, je pro politiky členství, nebo ještě lépe šéfování v některé z městských společností.

Tam se dá získat v průměru od 5000 do 10 000 měsíčně; je však třeba poznamenat, že uvolnění politici, pokud jsou členy představenstev a dozorčích rad městských organizací, nemají podle zákona nárok na žádnou odměnu.

 V Liberci jsou na tom nejlépe členové představenstva liberecké teplárny s odměnou 15 000 korun a vůbec nejvíc pobírá bývalý náměstek Jiří Rutkovský, který si jako jednatel Sportovního areálu Liberec přijde měsíčně na dvacet tisíc.

Už napřesrok by se však měl potok hojnosti městských společností ztenčit na strouhu nebo spíš stružku.

Zatímco v současnosti sedí v představenstvech a dozorčích radách více než polovina volených politiků, v roce příštím by na ně měly zbýt jen nejhůře placené dozorčí rady.

Pravidla pro udělování odměn se budou měnit

Pravidla se budou měnit a měnit je budou právě současní členové přechodných představenstev. „Dá se říct, že si podříznou pod sebou větev,“ říká náměstek libereckého primátora Jan Korytář. „Stanovy změní tak, že místo nich přijdou přes výběrová řízení odborníci. A do dozorčích rad se všichni nevejdou.“

Podle bývalého ekonomického náměstka řadoví členové zastupitelstva na své funkci rozhodně nevydělají.

„Když se spočítá čas, který práci pro město věnují, má instalatér mnohem víc,“ míní bývalý ekonomický náměstek Liberce Jiří Šolc.

Ale vedoucí regionální politici si podle něj žijí velmi slušně. Alespoň v porovnání s běžnými platy v regionu.

„Když si však vezmu plat ekonomického náměstka ve firmě se třemi stovkami zaměstnanců a obratem půldruhé miliardy, není to tak moc. Navíc je daní za politický post i ztráta soukromí a to, že si můžete nadělat i hodně nepřátel,“ míní Šolc.

V odměnách samotných politiků není místo pro manévry. Tvrdí to šéf personálního odboru liberecké radnice Miroslav Křepel. „Dostanou to, na co mají podle zákona nárok,“ vysvětluje.

Politikům zákon přiznává fixní základní plat, pohyblivou složku a náhrady spojené s výkonem práce.

„V pohyblivé složce hraje roli počet obyvatel, zda je město statutární, nebo vykonává funkce samosprávy i pro okolní obce. Náhrady pobírají za jízdné na služební cesty nebo stravné, protože nemají nárok na stravenky jako třeba zaměstnanci.“