„Výtěžek plesu byl nejvyšší v historii a já budu hledat cesty k tomu, aby další ročníky dopadly lépe,“ řekl hejtman.

„Výtěžek plesu byl nejvyšší v historii a já budu hledat cesty k tomu, aby další ročníky dopadly lépe,“ řekl hejtman. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kritici útočí na hejtmanův ples. Stál třikrát víc, než vydělal charitě

  • 35
Kolem plesu libereckého hejtmana je letos náramně živo. Nejprve náměstek hejtmana Jan Korytář ze Změny veřejně vyhlásil, že se jej nehodlá zúčastnit. Po akci se objevila kritika na nevalný finanční výsledek. Na charitu se totiž sice vybralo necelých dvě stě tisíc, náklady na ples však přesáhly půl milionu.

Přesněji řečeno: výtěžek z hejtmanského plesu činil 175 350 korun.

„Charitativní účel se zdál být jeho první zásluhou, příčinou i důvodem pořádání. Ale čísla neúprosně tuto legendu vyvracejí. Pořádání plesu stálo veřejnou kasu třiapůlkrát více, než kolik činil jeho výtěžek pro charitu. Hejtmanský ples vyšel na 588 376 korun,“ objevilo se v článku na webovém serveru Náš Liberec.

Reakce hejtmana byla zprvu nekompromisní. „Nebudu komentovat článek na stranických novinách, srovnatelných možná jenom s Rudým právem blahého času. Jsou to snad jediné stranické noviny v této zemi, které jsou placeny z veřejných zdrojů a vyjadřováním se k jejich názorům bych je jen legitimizoval,“ prohlásil Martin Půta (Starostové).

O chvilku později přiznal, že by byl samozřejmě radši, kdyby se ze vstupného zaplatily celé náklady a ještě něco zbylo.

„To se zatím kraji nepovedlo. Na druhou stranu se plesu účastní významní partneři, například firmy, které s krajem spolupracují. Každopádně výtěžek byl nejvyšší v historii a já budu hledat cesty k tomu, aby další ročníky dopadly lépe,“ řekl hejtman.

Kittner překvapil školu klavírem. Ta o tom neměla ponětí

Podobně rozporuplnou akci zažil Liberec v září roku 2003. Tehdejší primátor Jiří Kittner uspořádal Den solidarity, jehož výtěžek byl určen pro zakoupení klavíru pro povodněmi zasaženou základní uměleckou školu v Českých Budějovicích.

Zástupce školy to tehdy vcelku zaskočilo. „Neměli jsme o tom do poslední chvíle ani ponětí. Nikdy nás nenapadlo o nové křídlo žádat. Jedno už máme. Na počátku září nám však zčistajasna volali z agentury, která benefici pořádá. Řekli, že dostaneme klavír,“ vylíčil ředitel školy Jaroslav Kočár. „Navíc z povodní jsme se vzpamatovali už na začátku roku.“

Vysvětlení bylo prozaické: Jiří Kittner nápad s klavírem dostal, když četl v novinách o tom, jak při povodních uplaval škole v Kralupech. Tam ho ale získali od jiného dárce.

Podle politologa Jana Kubáčka si i přes veškerou kritiku taková instituce, jakou je Liberecký kraj, nemůže dovolit na obdobné akce rezignovat.

„Možná by to ale do budoucna nebylo špatné, a soudobé trendy tomu napovídají, spojit s nějakým krajským dnem, s oceňováním významných osobností, které se o kraj svým způsobem zasloužily. Prostě dodat akci další, nový rozměr,“ míní politolog.

Dobrou cestou by bylo například spojit galavečer s prezentací krajských institucí, třeba škol, kulturních organizací a podobně. „Kdyby se akce rozšířila na celodenní program, měla by pak mnohem širší dopad,“ věří Kubáček.