(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Plesnivé zdi, děravá střecha. Školka se řítí a Liberec na opravu nemá

  • 11
Komín, který se může každou chvíli zřítit, klouzačka, na níž se nesmí lézt, děravá střecha a plesnivé zdi. Liberecká mateřská škola ve Věkově ulici v Ruprechticích, kam chodí sedm desítek dětí, je v havarijním stavu a na její opravu nejsou peníze. Pokud ji město zavře, nastane problém. Žádná jiná v místě totiž není.

Už letos přitom měla stát nová školní budova, zastupitelé ale v únoru projekt za čtyřicet milionů korun zrušili. Místo toho chtěli dětem postavit kontejnerovou školku. Ani na tu ale peníze v rozpočtu nenašli. Teď se rýsuje další plán - vilu prodat a za peníze vybudovat dřevěnou školku.

Místa ve školkách

V Liberci je nyní k dispozici 2 937 míst, k 1. lednu by kapacita měla vzrůst na 2 995 míst. V soukromých školkách je 329 míst. Počet dětí ve věku docházky do mateřské školy je zhruba 3 145. V Liberci tak bude od 1. ledna chybět zhruba 150 míst ve školkách zřizovaných městem.

Rodiče i učitelé se bojí, že pokud bude město příliš otálet, hrozí školce uzavření. "Teď nás čeká revizní zpráva na elektroinstalaci. Závady, které se tu objevily před rokem, zatím opravené nejsou a pokud se to nestihne, obávám se, že školka nebude schopna provozu," uvedla ředitelka Mateřské školy Čtyřlístek, pod níž školka v Ruprechticích spadá, Jaroslava Kalinová.

Do vily zatéká, zdi plesniví

Pokud by se ale zavřela, znamenalo by to v této lokalitě velký problém. Žádná jiná tu totiž nestojí. "Máme tu kapacitu sedmdesát dětí a a ještě bychom klidně další dvě třídy naplnili," upozornila ředitelka.

Vila i přistavěné pavilony jsou v havarijním stavu už od roku 2004. A v rozpočtu školky se na opravy závad z revizních zpráv hledají jen těžko peníze. A pokud se přece jen najdou, pak pouze na "zalátání" toho nejhoršího.

"Během letních prázdnin se měla začít dělat střecha, ale nezačala. Do vily zatéká, na zdech se tvoří plísně, vystříkáme to savem, vymalujeme, ale je to vlastně k ničemu, protože při dalším dešti tam zase zateče," přiblížila Kalinová.

Mezi odloučené pracoviště MŠ Čtyřlístek navíc patří i mateřská škola Tovačovského a na tu už podle ředitelky peníze vůbec nezbývají. "Na obou školkách nám revizáci zavřeli i klouzačku, takže děti tak přišly na zahradě o další možnost zábavy. Teď se nám alespoň díky městu podařilo získat sponzora, který zaplatí dětem matrace na spaní," dodala.

"Je hrůza, že město opraví za šest milionů hřiště, ale na nové matrace pro děti peníze nejsou," myslí si otec jednoho z dětí, které do školky v Ruprechticích chodí. "A to jsme ještě netušili, v jak špatném stavu školka je. Jen se k nám doneslo, že se má během měsíce zavřít," dodal.

Jednou z možností je i stavba dřevěné školky

Liberecká radnice o problému ví a chce to prý řešit. A má hned několik nápadů jak. Jedním z nich je zbourat přistavěné pavilony, prodat vilu a vystavět novou školku naproti, u základní školy. Ta by mohla být dřevěná, pavilony s pěti třídami by podle náměstka primátorky Kamila Jana Svobody vyšly na zhruba patnáct milionů korun. Což je levnější, než postavit kontejnerovou školku, ta vycházela na třicet milionů.

"Stihlo by se to během příštích letních prázdnin, ve školce by v tu dobu nebyl žádný provoz," vysvětlil. Další z možností, jak školce pomoci, je prodat pozemek a peníze použít na opravy vily. "Jenže mně se do domu investovat nechce, nemyslím, že by se do budoucna nějak zhodnotil. Navíc by tam byla potřeba minimálně desetimilionová jednorázová investice," podotkl náměstek.

I on si ale uvědomuje, že o školku by mohlo město přijít. "Během měsíce se chci dohodnout s ostatními, jak s tím naložíme. Hygienici nám mohou školku kdykoli zavřít. Nejpozději do konce listopadu je tak potřeba vyřešit zatékání střechou."