Odstupující ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Odstupující ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Secesní dům se podivně dostal od Nečesaného k tchánovi, tvrdí neziskovka

  • 39
Ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný, který má na krku obvinění z korupce, spolu s manželkou provedl podivnou transakci s nemovitostí, tvrdí nezisková organizace Krajské protikorupční pracoviště. Zmapovala obchod se secesním domem v centru Liberce.

Firma Sarmed, kterou manželé Nečesaní vlastnili, koupila lukrativní nemovitost - secesní činžovní dům v centru Liberce. Jenže celou společnost poté prodali za dvě stě tisíc korun a podle Krajského protikorupčního pracoviště i se zmíněným domem. Po necelých dvou letech se pak dům dostal do rukou Jablonečana Jaroslava Šoltyse, který je Nečesaného tchánem.

Nákup domu stojícího kousek od liberecké radnice se odehrál v březnu roku 2010. Dům stál 5 610 000 korun. Tehdy firma Sarmed patřila Nečesaného manželce Šárce, v březnu o rok později se jejím spoluvlastníkem stal také Nečesaný.

„Ovšem již o měsíc později, v dubnu 2011, prodali manželé Nečesaní svoji firmu Janu Podolskému za dvě stě tisíc korun. Postava Jana Podolského se jeví být zcela účelovou. Firma Sarmed byla rovněž přejmenována na Mirassol s.r.o.,“ uvádí Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště.  

Podle něj je zásadní faktem to, že v majetku firmy, kterou Jan Podolský získal za dvě stě tisíc korun, zůstal i činžovní dům ve Frýdlantské ulici, pořízený Šárkou Nečesanou za zmíněných 5,6 milionu korun. Tedy jednoduše řečeno, cena domu se nepromítla do hodnoty společnosti.

„Jan Podolský za Mirassol tento dům prodal již v červnu 2011 společnosti Doorscom, s.r.o. Ta jej získala za 5,8 milionu korun. Pouhý rozdíl zhruba dvě stě tisíc korun mezi cenami domu z roku 2010, kdy jej nakoupila Šárka Nečesaná, a cenou z roku 2011, kdy ho prodal Jan Podolský, zhruba odpovídá částce, za kterou Jan Podolský od manželů Nečesaných celou společnost, včetně domu ve Frýdlantské ulici koupil,“ vysvětluje Tauchman.

Jan Podolský se celé společnosti Mirassol zbavil hned po této transakci, když ji v srpnu 2011 prodal Petru Peukerovi za 100 tisíc korun. Nyní společnost sídlí v Praze, v budově Billy a podle Tauchmana nevykazuje žádnou činnost. „Celá věc se nám jeví, jako by šlo o bílého koně,“ domnívá se Tauchman.

Majitelem společnosti Doorscom se v březnu 2013 stal tchán Nečesaného Jaroslav Šoltys z Jablonce nad Nisou. Získal ji za 200 tisíc korun, včetně činžovního domu ve Frýdlantské ulici.

Společnost Sarmed, která byla na počátku celé kauzy, založila v roce 2009 Nečesaná za účelem poradenství pro firmy podnikající ve zdravotnickém byznysu.

Nevidím v tom žádný problém, brání se Nečesaný

Luděk Nečesaný transakci nezpochybňuje. Sarmed dům koupil, protože čekal zajímavé výnosy z nájemního domu v libereckém centru. Pak ale podle Nečesaného spadly ceny nájmů kvůli výstavbě nákupních center v Liberci, do domu kvůli rozkradené střeše začalo zatékat.

„Pracoval jsem ve Varech, manželka a já jsme žili odděleně, domluvili jsme se nemovitost prodat. Prodali jsme ji formou prodeje společnosti,“ říká Luděk Nečesaný.

O daňový únik podle něj nejde. „Když prodáváte společnost, jejíž hodnota by byla i s cenou té nemovitosti, dostáváte se do situce extrémního zdanění. Je to přirozená transakce, a naprosto legální záležitost, nevidím v tom žádný problém,“ hájí se Luděk Nečesaný.

Firmu sice Sarmed prodal za dvě stě tisíc korun, Nečesaný ale tvrdí, že na dům existuje směnka. „Pan Podolský nám částku zůstal dlužný. Teprve v momentě, kdy dům prodal jiné společnosti, došlo k uhrazení této ceny,“ říká Nečesaný.

Krajské protikorupční pracoviště poukázalo na to, že se ale dům dostal zpět do rukou Nečesaného rodiny. Koupil jej totiž Nečesaného tchán.

Podle Nečesaného se situace na trhu změnila a manželka chtěla v prvním patře rozjet projekt luxusního kosmetického centra.

„Řekli jsme si, že bychom se k tomu možná vrátili. Vyhledali jsme si, komu to patří a společnost oslovili (Doorscom - pozn. red.) Ano, tchán manželky se stal jednatelem této společnosti,“ dodal Nečesaný.

Tauchman zmiňuje, že existenci směnky se nepodařilo dohledat. „Pan ředitel zmiňuje směnku, pokud se ale nepleteme, ve veřejně dohledatelných zdrojích, v obchodním rejstříku, jsme ji nedohledali. Není tam ani to, že Sarmedu patřil dům ve Frýdlantské ulici,“ upozornil Jaroslav Tauchman.

Protikorupční policie viní šéfa liberecké nemocnice Luďka Nečesaného z přijetí úplatku v řádech milionů korun. Úplatkem mají být peněžní prostředky zasílané na základě účelově fakturovaných služeb a poradenské činnosti Sarmed na účet této společnosti.

Řediteli nemocnice hrozí podle současného obvinění pět až dvanáct let vězení, což znamená, že mu policie připisuje přijetí úplatku přes pět milionů korun. Spolu s ním je obviněna i jeho manželka Šárka. Za praní špinavých peněz může skončit ve vězení na tři roky až osm let.

Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 239 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012.

Nečesaný minulý týden rezignoval na post ředitele liberecké nemocnice. Uvedl, že nechce, aby jeho kauza poškodila nemocnici. Ve funkci měl skončit k 1. září. Jeho odchod z vedení ale dozorčí rada nemocnice, která se sešla ve čtvrtek večer, neakceptovala. Podle ní by to vedlo k destabilizaci nemocnice.  

,