Soubor 25 rodinných domů vyroste na kraji Mníšku. První domy začne firma...

Soubor 25 rodinných domů vyroste na kraji Mníšku. První domy začne firma předávat do užívání v prosinci. | foto: Konhefr

‚Podzemní‘ vesnička u Liberce budí rozpaky. Je to satelit, tvrdí architekti

  • 41
Lidé budou bydlet pod zemí. V rámci Libereckého kraje zcela netradiční koncept rodinných domů zapuštěných do země vzniká v Mníšku u Liberce. Na samé hranici CHKO Jizerské hory, od které ji dělí jen silnice.

Proto se k projektu nemuseli vyjadřovat ochranáři. Podle Jiřího Huška z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se však podobné soubory domů do české krajiny nehodí.

„Domy stojí oficiálně mimo CHKO a nedávali jsme stanovisko. Ale obecně řečeno, zastavování volné krajiny těmito developerskými projekty ve formě soustředěných sídelních útvarů je podle mě nešťastná věc. V české krajině není v pořádku,“ míní Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle něj má původní zástavba individuální venkovský charakter. „Byla vázaná na stávající strukturu dané obce. Tohle jsou ale nové umělé útvary, odlišné od původních obydlí,“ míní Hušek.

Autorem domů je architekt Michal Hlaváček, několikanásobný držitel ocenění Stavba roku. Soubor 25 rodinných domů vyroste na kraji obce v místě zvaném Na Americe přesně do roka. Jan Konhefr, jednatel firmy, která domy postaví, ale odmítá, že půjde o klasický satelit. Domy podle něj budou mít zcela netradiční vzhled i řešení.

Domy jsou v kraji novinkou

„Domy zapuštěné v zemi jsou stále v rámci Libereckého kraje novinkou. V Mníšku nenarušují krásnou přírodu a zapadají do ní,“ je přesvědčen Jan Konhefr. „Měli jsme na paměti, abychom zachovali krajinný ráz,“ odmítá Konhefr názor, že komplex nezapadne do okolní krajiny. Pět domů bude zcela zapuštěno v zemi. Ostatní domy budou polozapuštěné, kdy jedno obytné podzemní podlaží vystoupí nad terén.

První domy začne firma předávat do užívání 15. prosince, poslední příští rok v srpnu. Zatím je prodáno 14 domů. Jejich majitelé za ně dají 6,4 až 7 milionů korun včetně daně a pozemku.

„Měsíční náklady jsou šest až osm set korun. Domy totiž mají výrazné akumulační vlastnosti. Díky nim později topíte a dříve vypínáte topení. V létě se zase pomaleji oteplují,“ zmínil Konhefr výhody domů.

Podle starosty Mníšku proti novému komplexu domů lidé nebrojí. „Projekt se mi líbí, myslím, že jsou domy vkusné a nebudou rušit okolí. Nemyslím, že budou působit jako klasický satelit. Pro nás to bude mít i ekonomický přínos, napojí se na obecní kanalizaci a vodovod. Podmínkou bylo, že firma na své náklady vybuduje chodník,“ řekl starosta Mníšku Roman Slezák.

Je to satelit, míní architekti

MF DNES požádala o názor na budovaný soubor domů liberecké architekty. Ti naopak nový urbanismus obce kritizují. „Ze situace je patrné, že si to hraje na dům spojený s přírodou, ale ve výsledku je to obyčejný satelit se všemi svými neduhy. Vzniká soustředěný urbanismus, odlišný od původní rozvolněné zástavby. S vesnicí to už nemá nic společného. Dobré je, že se to snaží pracovat s terénem,“ zhodnotil projekt Jiří Janďourek z architektonického ateliéru Atakarchitekti.

„Soubor domů je čistě developerská záležitost s veškerou její plochou estetikou a agresivitou. Bohužel se jedná o satelitní charakter zástavby,“ míní zase o vizualizacích Alena Mičeková z architektonického ateliéru Petra Stolína.

„Cílená klientela je tu jasně rozpoznatelná a definovatelná. Z prezentací je to ta, co docení bezprostřední dosah golfového hřiště nebo rychlostní komunikace Liberec–Praha. Je to pochopitelně obchodně orientovaný projekt,“ dodala Mičeková.