Výstava představuje zhruba pětatřicet obývacích pokojíčků, ložnic a kuchyní z

Výstava představuje zhruba pětatřicet obývacích pokojíčků, ložnic a kuchyní z let 1880 až 1980. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Architekt Gočár navrhl i pokojíček pro panenky. Vystavují jej v Liberci

  • 0
Nová výstava v libereckém Severočeském muzeu umožňuje návrat do bezstarostného dětství. V expozici se objevuje přes tři desítky pokojíčků pro panenky. Ty nejstarší pamatují ještě Rakousko-Uhersko a pocházejí z 80. let 19. století, nejmladší pak z období kolem roku 1980.

"Pokojíčky pro panenky - takzvané malé domácnosti - byly nejen oblíbenými hračkami, ale představovaly též předměty s velkým výchovně vzdělávacím významem," prohlásil kurátor výstavy Zdeněk Hrabák.

Zatímco interiéry domácností pro chlapce se tematicky a vybavením zaměřovaly na hospodářství a měly vést k manuální zručnosti, děvčatům byly určeny ty, které je měly připravit na jejich budoucí roli hospodyněk.

"Obývací pokojíčky, ložnice a kuchyně z let 1880 až 1980 věrně kopírují dobové módní trendy v bytové kultuře nábytkem počínaje, přes stolní soupravy až po technické novinky," dodal Hrabák. 

Exponáty do Liberce zapůjčilo soukromé muzeum z Rychnova nad Kněžnou. Nechybí mezi nimi ani rarita. Je jí pokojíček, který navrhl architekt Josef Gočár, muž, který dal tvář Hradci Králové či Pardubicím.

Vystavené pokojíčky v libereckém muzeu stylově doplňují dětské papírové vystřihovánky, které nabízejí zajímavý pohled na svět oděvní módy. Výstava  potrvá do 10. února.