Pokus s hranicí dřeva polité benzinem, který provedli liberečtí profesionální...

Pokus s hranicí dřeva polité benzinem, který provedli liberečtí profesionální hasiči. | foto: HZS Libereckého kraje

Benzin může z čarodějnic udělat peklo. Ukázali to pokusem liberečtí hasiči

  • 0
Čarodějnické vatry nadopované benzinem se mohou stát osudovými pro ty, kteří je lehkovážně zapalují. Hrozí, že uvolněné výpary vybuchnou a člověka pohltí plameny. Liberečtí profesionální hasiči provedli před letošní filipojakubskou nocí pokus. Hasič vhodil zblízka sirku do hranice zalité benzinem.

"Měl nehořlavou výstroj a dýchací přístroj," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. "Pokud by na jeho místě byl někdo v normálním oblečení, skončil by určitě v nemocnici s vážnými popáleninami."

Podle Štrauchové existují na internetu návody, jak zapalovat vatry pokropené hořlavinami. "Žádný z nich není bezpečný," upozornila Štrauchová. "Výpary z benzinu explodují naprosto nevyzpytatelně."

Hasiči varují rovněž před tím, aby se do čarodějnických hranic přidávaly plechovky se zbytky barev, chemikálií nebo sprejů. "Pálení nepřírodních materiálů zákon přísně zakazuje," dodala Štrauchová. "Mezi nebezpečné zlozvyky patří také vatry s pneumatikami."

Minulost? Desítky litrů nafty a benzinu

Čarodějnické vatry však neohrožují ovzduší a lidské zdraví zdaleka tak hodně jako před třiceti nebo čtyřiceti lety. Tehdy stávaly ve vesnicích a městech klidně i desetimetrové hranice, kam lidé navezli všechny své odpady - od ojetých automobilových gum přes pohovky až po stará nalakovaná okna.

Dobrovolní hasiči pak vatry zalévali desítkami litrů benzinu a nafty, aby se vůbec rozhořely. "Z dětství si na to sama pamatuji," prohlásila Štrauchová. "Teď se však něco takového snad už neděje. Myšlení lidí se hodně změnilo."

Čarodějnická hranice teď vypadá většinou tak, jak ji na středu 30. dubna chystá Spolek přátel Ostašova s dobrovolnými hasiči. "Bude mít něco přes dva metry," prozradila předsedkyně spolku Pavla Haidlová.

"Hasiči naskládají na svém cvičišti dřevěná polena do čtverce a mezi ně naházejí drobnější větve. Do vatry zapíchnou čarodějnici, kterou udělají děti."

Letos je díky častým dešťovým přeháňkám a bouřkám zem hodně vlhká, a tak není tak velké riziko, že by od čarodějnických hranic vznikly požáry. "Vatra by ale měla stát nejméně padesát metrů od lesa nebo od domů," upozornila Štrauchová.

Každoroční dohašování ohnišť

"V opačném případě by odletující jiskry mohly zapálit střechy. Zvláště tehdy, pokud by hranice byla vysoká a foukal by silný vítr."

Podle mluvčí nevyjížděli hasiči v posledních letech během poslední dubnové noci k žádnému požáru zaviněnému "pálením čarodějnic". Každoročně však druhý den dohašují ohniště, ponechaná svému osudu a nezalitá vodou.

Všichni, kdo během filipojakubské noci ohrozí ohněm okolí, se vystavují nebezpečí pokuty ve výši až dvacet tisíc korun. Pokud zaviní požár, může být pokuta ještě o pět tisíc korun vyšší. Spolky, podnikatelé nebo firmy musí o pálení čarodějnic informovat profesionální hasiče na telefonním čísle 950 471 111 nebo jim podat zprávu přes formulář, umístěný na stránkách www.hzslk.cz.

Zabrání tak planým výjezdům. Pakliže oheň neohlásí, vystavují se nebezpečí pokuty až půl milionu korun. Jednotlivci nemají povinnost oznamovat pálení svých soukromých vater. Pokud však dají hasičům vědět, udělají jen dobře.