Liberec

Liberec | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pokus slepit koalici v Liberci skončil, smlouvy jsou pro ČSSD v pořádku

  • 9
Poslední možnost, že by v Liberci mohla dál vládnout stará koalice, padla. Změna pro Liberec primátora Jana Korytáře oznámila, že ukončila jednání s ČSSD. Sociální demokraté zase zveřejnili svou analýzu smluv, které Korytář odmítá podepsat. Podle ní k tomu nemá důvod, protože jsou v pořádku.

Z prohlášení, které rozeslal Josef Šedlbauer ze Změny pro Liberec vyplynulo, že strany rozpadlé koalice v minulých dnech opakovaně jednaly o nalezení východiska z koaliční krize na liberecké radnici. Změna pro Liberec byla ochotná vzdát se i primátorského postu.

Pád liberecké koalice

ČSSD vypověděla 31. března koaliční smlouvu a na zastupitelstvu navrhla i jménem koaličních sdružení Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví odvolat primátora Jana Korytáře z funkce.

Důvodem měla být například Korytářova špatná komunikace v rámci koalice a způsob, jakým vybral tajemnici magistrátu Alenu Dvořáčkovou.

Korytář za rozpadem koalice vidí to, že odmítl podepsat smlouvy na veřejné zakázky za bezmála půl miliardy korun z peněz Evropské unie. Výběrové řízení připravila ještě předchozí koalice a podle Korytáře byly šité na míru velkým stavebním firmám.

"Změna pro Liberec v zájmu pokračování započatých změn na radnici jasně a otevřeně deklarovala, že z pozice primátora města ustoupí, pakliže místo Jana Korytáře nastoupí garant takového budoucího vývoje. V takovém případě byla Změna pro Liberec ochotna podpořit i primátora z jiného zastupitelského klubu," stojí v prohlášení.

Změna pro Liberec ale tvrdí, že ČSSD jednání zablokovala kladením nedůstojných a kategorických podmínek a ultimát. Vyzvala proto sdružení Liberec občanům, Unie pro sport a zdraví a stranu Věci veřejné k zahájení jednání o budoucí koalici bez ČSSD a ODS.

Tyto strany se ale již dříve dohodly s ČSSD na menšinové koalici, která bude hledat podporu u ODS nebo KSČM. Plán ale nedávno zkomplikoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který liberecké sociální demokraty vyzval, aby zabránili posílení vlivu ODS ve městě.

ČSSD předložila vlastní analýzu

ČSSD však dnes dala najevo, že Korytáře nepodpoří ani v jeho snahách o zrušení zakázek na stavbu bazénu a rekonstrukci lázní, které vyhrály stavební firmy Chládek a Tintěra a liberecký Syner. Korytář argumentuje posudky dvou advokátních kanceláří a Transparency International, že smlouvy jsou pro město nevýhodné.

Rozložení sil v Liberci

Původní koalice

Změna pro Liberec - 9

ČSSD - 7

Unie pro sport a zdraví - 3

Liberec občanům - 6

Opozice

ODS - 8

KSČM - 3

Věci veřejné - 3

Nově

ČSSD, Unie pro sport a zdraví, Liberec občanům a Věci veřejné se dohodly na menšinové koalici, která bude hledat podporu ODS a KSČM.

Sociální demokraté si nyní nechali udělat u pražské advokátní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři vlastní posudek, který skončil opačným závěrem.

Neshledali jsme žádná zásadní rizika a obsah smluv je oboustranně vyvážený. Poskytují standardní, oproti běžné praxi spíše vyšší záruky kvalitního provedení díla," uvedli právníci. Zároveň varovali před tím, aby město obsah smluv měnilo. Porušilo by tak podle nich zákon o zadávání veřejných zakázek.

Smlouvy nyní zkoumá antimonopolní úřad. Dokud nerozhodne, nemůže je primátor, ani jeho případný nástupce podepsat.

"Antimonopolní úřad může smlouvy zkoumat třeba rok. Mezitím jsou ale ohroženy evropské dotace. Je tak možné, že lázně už nikdy nebudou mít šanci na opravu," uvedl předseda klubu zastupitelů ČSSD v Liberci Martin Sepp.

,