K soudu přišel jen obžalovaný Karel Landa (druhý zprava).

K soudu přišel jen obžalovaný Karel Landa (druhý zprava). | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Pokusili se převzít chrastavské lázně, soud je poslal do vězení

  • 2
Liberecký soud rozdal tresty v případě podvodného pokusu o ovládnutí Termálních lázní v Chrastavě. Megalomanského a později zkrachovalého projektu Dům pohody za více než sto milionů korun, na který plynuly dotace z velké části Evropské unie.

Obžalovaní se podle rozsudku pokusili způsobit škodu téměř 45 milionů korun. Paradoxní je, že v tomto případě je poškozeným Jan Imlauf, který je sám v jiné kauze trestně stíhaný pro podezření z machinací s evropskými dotacemi na stavbu lázní.

Obžalobě z pokusu podvodu v nejpřísnějším odstavci čelil Antonín Beck, Karel Landa, Miloslav Brychta a Barbora Landová. První dva jmenovaní čelili ještě obžalobě z pokusu vydírání.

Beckovi soud vyměřil souhrnný trest a poslal jej na šest let do věznice s ostrahou. Na čtyři roky mu také zakázal držet střelnou zbraň a přikázal zaplatit půl milionu korun.

Karel Landa dostal úhrnný trest pět let ve věznici s ostrahou, zaplatit má 300 tisíc korun. Brychta dostal tříletou podmínku se čtyřletým odkladem, Landové soud vyměřil tříletý trest s pětiletým odkladem.

Soudkyně: Nezažila jsem, aby poškozený nevypovídal

„Máme za to, že se jednání podařilo prokázat. Do jisté míry bylo v této kauze štěstím, že byly k dispozici kompletní listinné důkazy. Poškozený totiž nevypovídal. To jsem za celou svoji kariéru nezažila. Je to zjevně proto, že šlo o sobu, která v rámci společnosti činila mnoho protiprávního,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Eva Drahotová.

Rozsudek ještě není v právní moci. Landa se odvolal, cítí se nevinný. Ostatní obžalovaní nepřišli.

Podstatou kauzy je, že obžalovaní podle spisu prostřednictvím falešných akcií, notářských zápisů a valných hromad měli v úmyslu ovládnout akciovou společnost Dům pohody, která provozovala lázně v Chrastavě. Ač si byli vědomi toho, že pravé akcie společnosti nikdy nevlastnili.

„Spáchání trestné činnosti prostřednictvím série notářských zápisů a dalších právních kroků mělo být poměrně sofistikované. Podle mého názoru bylo teoreticky možné dotáhnout ovládnutí společnosti do konce,“ uvedl státní zástupce Radim Kadlček.

Imlauf fiktivně převedl akcie

Dům pohody ovládal Jan Imlauf, jediný společník firmy Imstav Group, která lázně postavila. Podle obžaloby potřeboval zastřít, že akcie vlastní, jinak by totiž nemohl získat dotace z evropských fondů.

Obžaloba proto tvrdí, že fiktivně převedl na základě smlouvy z dubna 2008 veškeré akcie na Barboru Landovou. Toho podle spisu využili v roce 2013 obžalovaní.

Jelikož neměli akcie fyzicky v rukou, obstarali si akcie s falešným podpisem prvního předsedy představenstva. Padělané akcie pak podle obžaloby Landová předložila notáři a rozhodla o odvolání předsedy představenstva Ivo Palouše. Novým předsedou se stal její otec Karel Landa.

Škoda měla být až 44,9 milionu

Landa pak podle obžaloby uzavřel smlouvu o poskytnutí úvěru společnosti Dům pohody ve výši 35 milionů korun s firmou Cassiel SE. Státní zástupce má za to, že šlo o fiktivní úvěr. Firma se tak měla stát v budoucnu významným věřitelem. Společnost ovládal Antonín Beck. Také ten ale vinu odmítá.

Podle obžaloby však tento muž po dohodě s Karlem Landou usiloval o získání majetku společnosti Dům pohody. Státní zástupce poukazuje na to, že se pokusili způsobit škodu za 44, 9 milionu korun.

Pokus zločinu vydírání spočívá v tom, že Landa a Beck vyhrožovali Imlaufovi, že uplatní fiktivní pohledávku 35 milionů korun, pokud Imlauf nezaplatí 20 milionů korun. Hrozili medializací případu.

Později požadavek „zmírnili“. Hrozili, že udají Imlaufovo skrývané vlastnictví akcií Domu pohody. Podle obžaloby hrozili i tím, že Dům pohody v soudních řízeních nezničí, pokud Imlauf převede pravé akcie Domu Pohody na společnost Cassiel SE.