Bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Bývalý hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kraj má vracet desítky milionů. Bývalý hejtman popírá, že za to může

  • 5
Kdo za to může a kdo to zaplatí? Dvě otázky, které si chce klást vedení Libereckého kraje, souvisejí s tím, že kraj dostal od finančního ředitelství pokutu 26 milionů korun a hrozí mu navíc ještě penále ve stejné výši.

Až 52 milionů tak kraj možná zaplatí za chyby při čerpání dotace u projektu s názvem IP1 - Služby sociální prevence, který běžel v letech 2009 až 2012. Tedy v době, kdy kraji vládla koalice vedená ČSSD a projekt připravovala.

Současný hejtman Martin Půta (STAN) naznačil, že bude chtít znát konkrétní viníky, a ti že by měli nejen nést odpovědnost, ale penále i zaplatit. Podle Krajského protikorupčního pracoviště je mimo úředníků, kteří projekt připravovali, na vině také bývalý hejtman Stanislav Eichler nebo někdejší radní pro sociální věci Pavel Petráček (oba ČSSD).

Finanční úřad našel při kontrole projektu osm administrativních pochybení. Projekt měl zajišťovat takzvanou sociální prevenci, tedy například peníze na provoz azylových domů nebo nízkoprahových zařízení.

Jedním z pochybení, za které je nyní kraj trestán, je například to, že ve výběrových řízeních porušil zákon o veřejných zakázkách. Ze zákona musí totiž dodavatel služeb prokázat svoji kvalifikaci už při podání nabídky.

Jenže kraj umožnil doložení kvalifikace do jednoho měsíce od podepsání smlouvy, čímž zákon porušil. Správně měl výběrová řízení zrušit, což se nestalo.

Kraj původně dostal od státu pokutu 103 milionů, proti ní se ale odvolal, uspěl, a sankce o 77 milionů klesla.

Kraj se proti další sankci bude bránit dál. „Využijeme všech dostupných opravných prostředků, abychom škodu, za kterou současné vedení kraje nemůže, co nejvíce snížili. V úterý na jednání zastupitelstva předložíme návrh na podání žaloby u správního soudu proti rozhodnutí finančního úřadu,“ vysvětluje hejtman Martin Půta.

Hejtman: Nechci být soudce

Poté, až bude známa konečná částka, kterou má kraj zaplatit, chce vedení kraje řešit, kdo za škody ponese konkrétní odpovědnost a kdo by měl ve skutečnosti platit.

„Nejde říci jednoduše, že odpovědnost nese bývalé vedení kraje. Projekt řídilo několik lidí, kteří připravovali materiály, dávali je ke schválení radě, rada je schvalovala. Odpovědnost konkrétních lidí budeme řešit v budoucnosti, až bude jasné kolik kraj reálně opravdu zaplatí. To bude muset posoudit škodní komise,“ uvádí Půta.

„Dovedu si ale představit, že lidi, kteří budou označení za viníky, se budou odvolávat, takže to skončí u soudu. Já ten soudce být nechci, já jsem tady v té době nebyl, nemohu tedy říci, jak se co domlouvalo, kdo komu co řekl.“

Podle Jaroslava Tauchmana z Krajského protikorupčního pracoviště jsou ale konkrétní viníci známí.

„Výběrová řízení externě zpracovávala Petra Vokasová. Za tvorbu zadávacích podmínek a následné najmutí Vokasové je odpovědná tehdejší vedoucí odboru sociálních věcí Libereckého kraje Ludmila Šlechtová. Politicky jsou odpovědní tehdejší hejtman Stanislav Eichler a radní pro sociální oblast Pavel Petráček,“ domnívá se Tauchman.

Bývalý hejtman žádnou odpovědnost dnes necítí. „Nebyl jsem členem výběrové komise, posuzovali to jiní lidé, kteří k tomu měli relevantní informace a také za to zodpovídají. Mé kompetence byly jinde. Mohu říci jen to, že neznám důvod k tomu, proč by se měla nějaká dotace vracet. Probíhala jich celá spousta,“ říká Eichler.

MF DNES chtěla získat vyjádření od Pavla Petráčka. Nebral ale mobilní telefon, později ho měl vypnutý a k zastižení nebyl ani na pracovišti.