Rekonstrukce městských lázní a přestavba bazénu vedly před třemi roky k rozpadu radniční koalice.

Rekonstrukce městských lázní a přestavba bazénu vedly před třemi roky k rozpadu radniční koalice. | foto: MAFRA

Zaplaťte sedm milionů, pokutuje ministerstvo Liberec kvůli opravě lázní

  • 1
Ministerstvo financí uložilo kvůli rekonstrukci městských lázní Liberci sedmimilionovou pokutu. Vyhodnotilo totiž, že se město mohlo dopustit diskriminace, když ve výběrovém řízení požadovalo od stavebních firem předchozí zkušenosti s přestavbou památkově chráněné budovy.

Přestavbu libereckých lázní po celou dobu provázely potíže a liberečtí politici si s ní užili své. Dlouhou dobu se řešilo, zda byla předražená, nebo ne, nekonečně se přetřásala účast či neúčast Syneru na stavebních pracích, a když už konečně všechno utichlo, vracejí se lázně do hry znovu.

Ministerstvo financí se totiž rozhodlo udělit Liberci pokutu. Důvodem je diskriminační požadavek na firmy ucházející se před lety ve výběrovém řízení o tuto rozsáhlou zakázku.

„Rekonstrukce libereckých lázní byla jedním z největších a nejkomplikovanějších projektů, který Regionální operační program Severovýchod uskutečňoval. Dotace dosáhla více než tří set milionů korun. Během přestavby byl zcela změněn účel užívání celé stavby. Z původního lázeňského objektu se stala oblastní galerie. Navíc se jednalo o kulturní památku,“ připomněla Silvie Špryňarová, mluvčí programu Severovýchod, který pro stavbu lázní dotaci zajišťoval.

Proto se ve výběrovém řízení na dodavatele stavby objevil požadavek, aby měl zkušenosti s realizací jiné památkově chráněné stavby zapsané v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.

„Podle našich pracovníků i externích kontrolorů a expertů byl zcela oprávněný. Neshledávali jsme v něm s ohledem na rozsah a charakter stavby žádný diskriminační charakter,“ říká mluvčí.

Žádné pochybení neshledal ani Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který se projektem taktéž zabýval. „Úřad navíc oslovil všechny uchazeče o veřejnou zakázku, kteří si vyzvedli zadávací dokumentaci, avšak následně nepodali nabídku a všichni dotázaní uvedli, že nepodali nabídku z kapacitních a jiných organizačních důvodů,“ dodává Špryňarová.

Korytář: Problému jsem si nevšiml

Nadřízeným Regionálního operačního programu Severovýchod je však Ministerstvo financí. A audit ministerstva, který následně projekt na přestavbu libereckých lázní kontroloval, dospěl k závěru, že se o diskriminaci mohlo jednat. „Proto byla městu vyměřena v souladu s předpisy korekce ve výši pět procent na výdaje související s veřejnou zakázkou na stavební práce.“

Kolik peněz to přesně činí? Mluvčí Špryňarová nechtěla přesnou částku uvádět s odkazem na fakt, že není snadné ji přesně vypočítat.

Zná ji ale Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště. „Jde o necelých 7,2 milionu,“ uvedl Tauchman. „Konkrétně na bod týkající se kvalifikace památkové rekonstrukce jsme už dříve upozorňovali. Je to další ze zavádějících kritérií, které mělo přispět k tomu, aby zakázku získala konkrétní firma.“

Novopečený náměstek pro ekonomiku a strategický rozvoj na libereckém magistrátu Jan Korytář zprávu o pokutě neuvítal zrovna s nadšením.

„Těch pět procent je sice nejnižší možná sazba, kterou jsme mohli dostat, ale radost z toho nemám. Bude to jedna z věcí, na kterou se podíváme. Pokud to je tím, že podmínky byly diskriminační, je třeba prověřit, zda šlo o zájem, nebo nedbalost. A zjistit, kdo je za to odpovědný,“ prohlásil Korytář.

Právě on zakázku na přestavbu lázní systematicky kritizoval. „Akce lázně obecně nebyla v pořádku. Ale musím přiznat, že zrovna v téhle podmínce jsem si problému nevšiml ani já.“

Rekonstrukce městských lázní a přestavba bazénu vedly před třemi roky k rozpadu radniční koalice. Připravilo ji bývalé vedení radnice s primátorem Jiřím Kittnerem a vypsalo i soutěž na dodavatele.

Nově zvolená reprezentace v čele s Korytářem pak na začátku roku 2011 zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář však odmítl smlouvy podepsat.

Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Antimonopolní úřad však pochybení nenašel a Korytáře to stálo primátorské křeslo.