Zpěněná řeka Mohelka v Jablonci nad Nisou.

Zpěněná řeka Mohelka v Jablonci nad Nisou. | foto: Česká inspekce životního prostředí

Mezi ryby do řeky tekla odmašťovadla, firma dostala pokutu čtvrt milionu

  • 0
Za opakované úniky škodlivých tenzidů do řeky Mohelky dostala jablonecká firma Cikautxo CZ pokutu čtvrt milionu korun. Mohelka se vlévá do Jizery a právě z ní se v Káraném odebírá voda, jež po úpravě slouží jako pitná pro Prahu.

„Závadná látka sice nezpůsobila okamžitý úhyn ryb v Mohelce, ale ohrozila je,“ řekla Hana Kolářová, ředitelka České inspekce životního prostředí v Liberci.

„Tenzidy jsou odmašťovadla a mohly by odstranit rybám z těl ochrannou vrstvu. Pokud o ni ryby přijdou, snadno je napadají infekce a ztrácejí obranyschopnost. Odmašťovadla je mohou usmrtit i za několik měsíců,“ dodala.

Cikautxo CZ uvedlo, že firma už investovala do opatření, díky nimž se situace s únikem tenzidů do Mohelky nebude opakovat.

Inspekce potrestala společnost za znečišťování Mohelky už podruhé. Poprvé jí dala pokutu 100 tisíc korun. Mohelka vlévá do Jizery. Z ní se v Káraném odebírá voda, jež po úpravě slouží jako pitná pro Prahu.

Z firmy pronikly tenzidy do Mohelky dešťovou kanalizací. Firma měla jejich zbytky v nezajištěných kontejnerech a škodlivé látky ukapávaly na nezabezpečené plochy v továrně.

„Okamžitě jsme firmě nařídili, aby přijala opatření proti úniku tenzidů do Mohelky,“ uvedla Kolářová. „Vydáme se tam na další kontroly.“

Na zpěněnou vodu v Mohelce si obyvatelé Kokonína stěžovali vícekrát.

„Nejdříve jsme ale přijeli na místo až ve chvíli, kdy už žádná pěna na řece nebyla,“ poznamenala Kolářová. „Po dalším oznámení o pěně na Mohelce odebrali inspektoři a také pracovníci vodoprávního úřadu okamžitě vzorky vody u výpusti dešťové kanalizace z Cikautxo CZ.“

Po analýze vzorků provedli inspektoři ve firmě kontrolu, jež prokázala špatné zacházení s tenzidy. „Úniky škodlivých látek do dešťových kanalizací bývají v průmyslových podnicích bohužel časté,“ dodala Kolářová. „Věříme, že pokuta pro Cikautxo CZ se stane varováním pro ostatní.“

Továrna na pryžové díly do automobilů a elektrospotřebičů patří španělské nadnárodní společnosti a v Jablonci nad Nisou-Kokoníně zaměstnává několik stovek lidí.