Obžalovaní muži ve věku 50, 25 a 21 let stojí před soudem za pokus o násilí...

Obžalovaní muži ve věku 50, 25 a 21 let stojí před soudem za pokus o násilí proti úřední osobě a výtržnictví. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Poláci napadli policistu v civilu. Prostřelené nohy si agresor nevšiml

  • 84
Skupina tří Poláků napadla v Liberci podle obžaloby policistu v civilu, ten se bránil a osobní zbraní jednomu z útočníků prostřelil nohu. Obžalovaní muži ve věku 50, 25 a 21 let stojí nyní před soudem za pokus o násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozí jim až 6 let vězení.

K incidentu došlo loni 28. září u celního úřadu v liberecké ulici České Mládeže. Policista šel kolem osmé hodiny večer s manželkou z kina v Obchodním centru Nisa.

V tom, co nastalo, se výpovědi různí. Obžalovaný Kamil Piech, který měl tehdy v krvi přes dvě promile alkoholu, tvrdí, že chtěl cigaretu a nikomu nemínil ublížit. „Ptal jsem se na cigarety. On na mě ale křičel. Odstrčil jsem ho, nato mi dal pěstí. Pak přiběhli kamarádi,“ uvedl obžalovaný Piech.

Polák seděl za pokus o vraždu

Dalšími obžalovanými jsou Jacek Jerzy Hulyk a Dawid Michal Smyrak. Pracovali v průmyslové zóně a znali se z ubytovny. Oba už mají se soudy zkušenosti. Obžalovaný Hulyk si v Polsku čtyři měsíce před činem odpykal trest téměř 14 a půl roku za pokus o vraždu. Druhý je v Polsku v podmínce za napadení.

Poškozený policista ale tvrdí, že se za ním Polák rozběhl, chytil jej za rameno a otočil k sobě. Slovům nerozuměl, ale vyhodnotil to jako agresi. Muže proto odstrčil.

„Křičel na mě něco polsky, nevím, co chtěl, nerozuměl jsem. Chtěl jsem jen odejít, řekl jsem, ať mě nechá jít. Byl jsem v tu chvíli zády opřený o zaparkovaný kamion, proto jsem ho odstrčil. V tu chvíli mě ale praštil do obličeje. Praštil jsem ho taky. Nato přiběhli další dva a všichni křičeli,“ popsal rozvíjející se konflikt devětadvacetiletý policista.

„Ohlásil jsem se jako policista, vyzval jsem je, aby se zastavili a nepokračovali v útoku. Výzvy ale nefungovaly. Byli agresivní. Věděl jsem, že takto dlouho nevydržím. Proto jsem vytáhl zbraň,“ tvrdí policista.

Varovný výstřel nepomohl

Jednoho z Poláků udeřil pistolí do obličeje a od dalšího útoku ho tím prý odradil. Zbraň držel u těla, levou rukou odstrkoval dva zbylé dorážející muže. Ani to ale nepomohlo, a proto se policista rozhodl pro varovný výstřel.

Směřoval do travnatého pásu u chodníku. „Nemělo to efekt, dál byli agresivní, stále na mě útočili. Jeden nebo druhý se mě snažili udeřit,“ popsal policista.
Obžalovaní tvrdí, že byli opilí a výzvu od policisty neslyšeli.

Před agresory prý ustupoval. „Dostal jsem se do fáze, kdy už to nešlo, byl jsem v kritické situaci. Byla tma, byl jsem už unavený. Proto jsem se rozhodl pro další varovný výstřel.“ V tu chvíli zasáhl pravé stehno Piecha. „Od začátku jsem zaujal defenzivní strategii, vyzýval jsem je, hrozil jsem zbraní. Nechtěl jsem ty lidi zranit.“

Paradoxní je, že si muž svého zranění vůbec nevšiml. Že je postřelený, zjistil až na služebně. Obhájci obžalovaných se obrátili na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ta v použití zbraně neshledala porušení zákona.

„Dva výstřely považuji za neadekvátní. Údajně kvůli bezpečnosti mířil pod nohy. Přitom mohl vystřelit varovný výstřel do vzduchu bez toho, že by někoho ohrozil,“ řekl obhájce obžalovaného Smyraka Vladislav Šinták.

Svědci viděli jen strkanici mužů

Podle něj je v případu řada nejasností. Svědci například vypověděli, že viděli jen strkanici dvou mužů. „Přestože měl pistoli, druhý muž na něj stále dorážel. Byl agresorem. Bylo vidět, že si nechce dát pokoj. Dva zbylí muži tam stáli,“ řekla svědkyně, která projížděla kolem mužů strkajících se v silnici v autě.

Obhájce požadoval i rekonstrukci na místě činu, balistickou expertízu nebo psychologický posudek poškozeného. Návrhy ale soudkyně zamítla. „Chybí průkaznost a jednoznačnost. Pokud se dá jen na výpověď poškozeného a jeho manželky, objektivní to nebude,“ myslí si obhájce.