Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Tolik lumpáren Turnov už dlouho nezažil. V noci policie nestíhala

  • 12
Perné týdny za sebou mají turnovští policisté. Po celý listopad i na začátku prosince měli tolik práce, že ji jen těžko stíhali. Problémem je krom jiného také to, že ve městě působí málo státních policistů i jejich městských kolegů.

„Městskou policii vedu už skoro deset let a tak těžký měsíc jako listopad jsem zažil jen párkrát. Na začátku prosince navíc přišel tragický požár továrny v průmyslové zóně Vesecko,“ říká velitel turnovských strážníků Luboš Trucka. „Celý další týden jsme tam měli nasazené skoro všechny síly. Strážníci se tam střídali po dvanácti hodinách. Na Turnov nám zbývala pouze jediná hlídka.“

Během uplynulého měsíce vyjížděli strážníci k třiceti devíti závažnějším případům. Zaměstnalo je také nebývale mnoho drobných přestupků jako například krádeží v obchodech.

Čtvrté největší město v Libereckém kraji rozbouřilo v listopadu hlavně řádění mladého výtržníka v době, kdy policisty zaměstnávaly jiné naléhavé věci. Šlo o noc, kdy se ukázalo, že jedna hlídka strážníků někdy na patnáctitisícový Turnov nestačí.

Opilý vandal napadl ve městě skupinku lidí a řádil v turnovském hotelu Slavie. Ukradl tam barovou stoličku, vyřítil se do středu města a rozbíjel jednu výlohu za druhou.

„Naše hlídka právě zasahovala na okraji Turnova v Nudvojovicích,“ upozornil Trucka. „Opilý muž tam rozhazoval popelnice a odpadkové koše. Útočil na člověka, který před ním svou popelnici bránil. Strážníci museli nejdříve zjednat pořádek tam a hned potom vyrazili zpátky do města, aby zabránili ničení výloh. Při pátrání po pachateli se spojili s kolegy z Policie České republiky.“

Vandalovo běsnění zachytily bezpečnostní kamery. Pachatel ovšem zmizel z jejich dosahu a dva policisté a dva strážníci se rozdělili do čtyř směrů, aby ho objevili. Výtržníkovi se ovšem nabízelo deset únikových cest a při útěku ještě rozbil okno klubu Žlutá ponorka a výlohu antikvariátu. Až potom skončil v želízkách.

„Lidi v Turnově překvapilo, jak málo strážníků a státních policistů ve městě slouží. Znepokojilo je, že nedokázali výtržníka zastavit dříve,“ uvedl turnovský patriot Milan Brunclík starší. „Ptali se, co by se stalo, kdyby místo mlácení do výloh útočil na obyvatele třeba nožem?“

„Na víc hlídek nemáme v noci síly“

Trucka připustil, že dvě policejní hlídky - jedna městská a jedna státní - jsou na Turnov málo, pokud se sběhne několik nebezpečných událostí najednou.

„Ale na víc hlídek nemáme v noci síly. Město velké jako Turnov by mělo mít dvacet sedm strážníků,“ vysvětlil Trucka. „I se mnou pracuje u městské policie osmnáct lidí. Ještě před deseti lety jsme řešili tři sta až tři sta padesát přestupků ročně, nyní jich je skoro osm tisíc.“

Území Turnova a okolních obcí, kde strážníci zasahují, odpovídá svou velikostí Mladé Boleslavi. Tam však slouží okolo čtyřiceti strážníků.

Turnov se však navzdory dramatickému listopadu a prosinci řadí k nejbezpečnějším městům v v severovýchodních Čechách. Místostarostka Jana Svobodová považuje přijímání nových strážníků za problematické.

„Ve chvílích, kdy je ve městě klid, by nám obyvatelé vyčítali, že městské policisty platíme zbytečně a utrácíme peníze, které Turnov potřebuje jinde,“ prohlásila Svobodová. Jeden strážník stojí radnici přibližně půl milionu korun ročně.