Senioři - kurýři prevence.

Senioři - kurýři prevence. | foto: Jan Vrabec, MML

Důchodci v Liberci a Frýdlantě nikdy nespí. Bdí nad svými vrstevníky

  • 2
Zvláštní skupina složená z důchodců ochraňuje v Liberci a ve Frýdlantě před zločinci staré bezbranné lidi. Založila ji městská policie. Do dobrovolnického týmu vybrala šest žen a dva muže. Strážníci jim dali jméno kurýři prevence kriminality.

Nikde jinde v Libereckém kraji podobná seniorská bezpečnostní jednotka není. V Liberci pracuje šest kurýrů a ve Frýdlantě dva.

Úkolem kurýrů je, aby si ve svém okolí všímali všeho, co staré lidi ohrožuje. "My jim naopak předáme důležité informace o tom, jaké nebezpečí seniorům hrozí a na jakých místech," řekl Lukáš Poruba, městský manažer prevence kriminality.

Liberečtí strážníci se starají o klid a pořádek také ve Frýdlantě. Bezohlední zločinci číhají například na poštách, kde si penzisté vybírají peníze. Pak je okradou buď na ulici, nebo u nich doma, kam se vloudí s pomocí lži.

Lupiči přepadávají staré ženy na odlehlých místech, kde jim strhávají z ramen kabelky. Někdy důchodkyně srazí k zemi a vážně jim ublíží.

Staří lidé patří rovněž mezi oběti domácího násilí. Ubližují jim jejich vlastní děti nebo další příbuzní.

"Vážím si toho, že se kurýři prevence sami přihlásili, aby mohli pomáhat jiným," prohlásila liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

"Senioři jsou snadným cílem podvodníků a často se stydí požádat o radu nebo o pomoc. Věřím, že vůči kurýrům prevence nebudou jako ke svým vrstevníkům cítit žádné zábrany a svěří se jim."

Podvodníci se v Liberci, jakož i jinde v kraji, snaží proniknout ke starým lidem do bytů a zmocnit se jejich úspor. Za přemrštěné ceny nabízejí broušení nožů.

Další podvodníci tvrdí, že přicházejí s výhodnými smlouvami. Na jejich podpis však senioři často doplatí.

"Jsme rádi, že ve Frýdlantě kurýry prevence kriminality máme," uvedl starosta Dan Ramzer. "Jejich vrstevníci je znají a nebojí se jim svěřit se svými starostmi."

Žijí osamoceně a chovají se riskantně

Liberecká městská policie spolupracuje s osmnácti kluby seniorů a dělá pro ně alarmující besedy. Mnoho starších lidí se však neúčastní žádných společenských akcí, žijí osamoceně a chovají se riskantně.

Právě kvůli jejich bezpečnosti vznikli kurýři prevence. Svým ohroženým vrstevníkům řeknou, co by neměli dělat.

Od kurýrů prevence se strážníci dozví, jestli seniory v jejich sousedství nenavštěvují podezřelí lidé.

"Jakmile se na místě objeví strážník v uniformě, člověk, který seniora obtěžuje, se většinou zalekne, a už se nevrátí," upozornil Poruba.

Dobrovolníci se mohou od starých lidí dozvědět, jestli nedostali leták s pozvánkou na předváděcí akce, kde jim prodejci neomaleně vnucují předražené zboží.

Městská policie považovala za důležité, jak své spolupracovníky z řad seniorů pojmenuje.

Nechtěla, aby bezpečnostní tým dobrovolníků považovali lidé za jakousi novodobou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti. Za socialismu si řada jejích členů vysloužila pověst udavačů.

Nakonec se liberečtí strážníci nechali inspirovat českou policií v Hradci Králové, kde podobný projekt s kurýry prevence již běží. Městská policie dobrovolníky na konci roku vezme za odměnu na jednodenní výlet.