Policisté vyvázli bez trestu.

Policisté vyvázli bez trestu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Policisty obviněné ze zbití mladého muže nepotrestá soud ani nadřízení

  • 3
Liberecký krajský soud zamítl stížnost na rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě, který v květnu očistil policisty obviněné z napadení Jiřího Jana Baleka na českolipském sídlišti Špičák. Policisty za sporný zásah nebudou trestat ani jejich nadřízení.

"Krajský soud neshledal v postupu Okresního soudu v České Lípě žádná pochybení," uvedla mluvčí liberecké pobočky krajského soudu Hana Burešová. Stížnost podával státní zástupce, podle kterého měl českolipský soud dost důkazů na to, aby policisty potrestal.

Incident se stal loni 3. ledna. Tehdy devětadvacetiletý Jiří Jan Balek se kolem šesté hodiny ráno vracel s kamarádem z hospody a protože se chovali hlučně, kontrolovala je policejní hlídka.

"Jedna hlídka nás kontrolovala a domluvila nám. Za pár sekund ale přijela druhá. Zdálo se mi to už moc. Řekl jsem, 'to jsou další frajeři nebo hajzlové, co nám mají pomáhat a mají nás chránit'. Policista mi ale dal pěstí. Když jsem chtěl, ať zavolá kolegy, spoutali mě, vystříkali kasrem a chtěli mě někam odvézt," popisoval Balek u soudu (více čtěte zde).

Balek po zásahu skončil s roztrženým obočím a rozraženou bradou, kterou mu museli v nemocnici sešívat. Měl také naražené ledviny a v moči krev.

"Přestupek rušení nočního klidu neměl skončit tak, že mladíka zbili," konstatoval státní zástupce Martin Tvrdík, který na policisty podával obžalobu.

Kázeňsky trestat jsme mohli jen rok, říká policie

Českolipský soudce Milan Vencl však Balekově výpovědi neuvěřil. Zdůvodnil to tím, že byl Balek v době incidentu opilý. Konstatoval, že policisté trestný čin nespáchali a dopustili se jen té chyby, že nezpracovali záznam o použití donucovacích prostředků s následkem zranění (více zde).

Případ soud předal k vyřešení policii. "Věc by mohla policie posuzovat jako kárné provinění," zmínil tehdy soudce.

Policie však tvrdí, že policisté při zásahu nespáchali ani přestupek a na kázeňský trest už bylo pozdě.

"Kázeňský trest lze uložit nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy se služební funkcionář dozvěděl o jednání, které má znaky kázeňského přestupku a nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy ke spáchání kázeňského přestupku došlo," uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

V úvahu podle ní nepřicházelo ani potrestání policistů za případný přestupek proti občanskému soužití, protože policisté proti Balekovi a jeho kamarádovi nezasahovali jako běžní občané, ale jako představitelé veřejné moci.