Průzkum také ukázal, že 78 procent kouřících dětí má za rodiče kuřáky. (Ilustrační snímek)

Průzkum také ukázal, že 78 procent kouřících dětí má za rodiče kuřáky. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kouřit už zkoušel každý druhý šesťák, třetina dokonce s rodiči

  • 3
Polovina jedenáctiletých a dvanáctiletých dětí v Libereckém kraji má zkušenosti s kouřením. Zjistili to odborníci z Centra léčby závislosti při liberecké nemocnici.

"Průzkum jsme dělali na základních školách v kraji a ve věku jedenácti a dvanácti let má zkušenost s kouřením 49 procent dětí. Nejvíce kouří chlapci, ale v pubertě se to obrátí a vedou zase dívky," uvedla lékařka Milada Šípková z této organizace.

Jak poznat závislost

Chuť na cigaretu s dostaví do půl hodiny od probuzení.

Člověk denně vykouří víc než deset cigaret.

Dostavují se abstinenční příznaky - obrovská chuť na cigaretu, podrážděnost, vztek, ale třeba i deprese nebo úzkosti.

Z průzkumu také vyplynulo, že 78 procent kouřících dětí má za rodiče kuřáky. "Zajímavé bylo zjištění, že 36 procent dětí kouří vodní dýmku, a to nejčastěji s rodiči. Ti si asi neuvědomují, že i tato varianta požívání tabáku je škodlivá," řekla Šípková.

V České republice je závislých na nikotinu asi dva a půl milionu lidí. "Sedmdesát procent jich chce přestat, čtyřicet procent to pak zkouší každý rok, což je asi milion lidí," vypočítává Šípková.

Málokdo ale podle ní dokáže přestat kouřit bez pomoci. V průměru s cigaretami skončí maximálně tři procenta lidí. "Když kuřákovi například jeho obvodní lékař řekne, že by měl přestat, jinak brzo zemře, tak se šance na léčbu najednou zvýší dvojnásobně. A to je jen jediná věta," doplňuje lékařka.

Centrum léčby závislosti na tabáku funguje v krajské nemocnici již šestým rokem. Od té doby jím prošlo na 500 pacientů. "Více je mezi nimi mužů. Průměrně je našemu pacientovi 45 let a převažuje středoškolské vzdělání," poznamenala Šípková.